COVID BOOster Vax Clinic Planned By Fayette Public Health

Presented By Classic Brands

(Washington CH) — Fayette County Public Health will offer all three COVID-19 vaccines at a “BOOster” pop-up drive-through event on Tuesday, October 26 at the Fayette County Airport.

This offering is only for individuals who have already completed their primary vaccination series. First and second doses of COVID vaccine and flu shots will not be available on Tuesday but will be offered at another drive thru clinic later in the week.

FCPH staff has added this clinic to the calendar to meet the anticipated demand for booster doses.

An additional dose of Pfizer/Comirnaty for individuals meeting eligibility requirements was previously authorized by the Centers for Disease Control and Prevention (CDC). The CDC authorized Moderna and Johnson and Johnson boosters for eligible individuals on Thursday of this week.

The clinic will take place from 9 AM to 3 PM. No appointment is necessary. Please bring your original COVID Vaccination Record so that it may be updated.

Fayette County Public Health will have additional information including eligibility and mix-and-matching vaccinations on the website (faycohd.org) sometime this weekend, or you may call 740-335-5910 on Monday for details.

OHSAA Football Playoff Pairings

Presented By Rathkamp Financial

The Ohio High School Athletic Association has released the bracket pairings for their football playoffs, which open with Divisions 1-4 playing on Friday and Divisions 5-7 on Saturday nights.

Here are the regional pairings impacting our area teams:

OHSAA Football Playoffs – First Round Pairings Division I, II, III and IV games are Friday, Oct. 29. Division V, VI and VII games are Saturday, Oct. 30. All games kick off at 7 p.m. Games listed with regional seed and overall record 

Division 1, Region 3
16 Thomas Worthington (2-7) at 1 Upper Arlington (10-0)
15 Grove City (2-7) at 2 Pickerington Central (9-1)
14 Westerville Central (2-7) at 3 Gahanna Lincoln (6-2)
13 Westerville North (3-7) at 4 New Albany (10-0) 
12 Grove City Central Crossing (4-6) at 5 Hilliard Darby (7-3)
11 Groveport Madison (4-6) at 6 Pickerington North (7-3)
10 Lancaster (4-6) at 7 Hilliard Bradley (5-5)
9 Reynoldsburg (4-5) at 8 Hilliard Davidson (7-3)

Division 2, Region 8
16 Morrow Little Miami (4-6) at 1 Piqua (9-0)
15 Lima Senior (3-6) at 2 Kings Mills Kings (10-0)
14 Xenia (5-4) at 3 Cincinnati Anderson (8-2)
13 Riverside Stebbins (5-4) at 4 Teays Valley (9-1)
12 Sidney (5-5) at 5 Trenton Edgewood (7-2)
11 Harrison (4-5) at 6 Cincinnati La Salle (5-4)
10 Cincinnati Turpin (6-4) at 7 Cincinnati Winton Woods (7-3)
9 Troy (6-3) at 8 Cincinnati Withrow (8-1)  

Division III, Region 11
16 Columbus Bishop Watterson (5-5) at 1 Granville (9-0)
15 Columbus South (7-3) at 2 Jackson (8-2)
14 Bellefontaine (6-4) at 3 Dresden Tri-Valley (8-1)
13 Zanesville (6-3) at 4 London (8-2)
12 Miami Trace (7-3) at 5 Columbus Bishop Hartley (8-2)
11 Columbus Beechcroft (7-3) at 6 Western Brown (8-2)
10 Jonathan Alder (6-4) at 7 Eastmoor Academy (6-3)
9 Thornville Sheridan (8-2) at 8 Columbus St. Francis DeSales (6-4) 

Division IV, Region 15
16 Vincent Warren (3-7) at 1 Bloom-Carroll (10-0)
15 Newark Licking Valley (2-7) at 2 St. Clairsville (9-1)
14 Belmont Union Local (5-4) at 3 New Concord John Glenn (6-3)
13 Gallia Academy (4-3) at 4 Heath (8-2)
12 Duncan Falls Philo (6-4) at 5 Gnadenhutten Indian Valley (6-2)
11 Vinton County (6-3) at 6 Byesville Meadowbrook (8-2)
10 Cambridge (6-4) at 7 Carrollton (7-3)
9 Columbus Linden McKinley (8-2) at 8 Marengo Highland (7-3) 

Division IV, Region 16
16 Waynesville (5-5) at 1 Cincinnati Wyoming (10-0)
15 Dayton Oakwood (4-6) at 2 Eaton (9-1)
14 Washington CH (4-5) at 3 Cincinnati McNicholas (8-1)
13 Dayton Northridge (7-3) at 4 Clarksville Clinton-Massie (8-1)
12 Germantown Valley View (5-5) at 5 Waverly (8-1)
11 Cincinnati Shroder (4-2) at 6 Bethel-Tate (8-1)
10 Cincinnati Indian Hill (5-5) at 7 West Milton Milton-Union (9-1)
9 Cleves Taylor (5-5) at 8 St. Paris Graham Local (6-3) 

Division V, Region 19
16 Wellston (5-5) at 1 Ironton (9-1)
15 McDermott Northwest (5-5) at 2 Harvest Prep (6-2)
14 Coshocton (5-4) at 3 Piketon (9-0)
13 Bishop Ready (5-5) at 4 West Lafayette Ridgewood (9-1)
12 Portsmouth West (5-5) at 5 Wheelersburg (7-3)
11 Liberty Union (6-4) at 6 Columbus Academy (6-4)
10 Minford (6-3) at 7 Amanda-Clearcreek (6-4)
9 Portsmouth (7-3) at 8 Zane Trace (8-2) 

Division VI, Region 23
16 Johnston Northridge (5-5) at 1 Beverly Fort Frye (7-1)
15 Lore City Buckeye Trail (4-5) at 2 Proctorville Fairland (8-1)
14 Lucasville Valley (4-6) at 3 West Jefferson (9-1)
13 Coal Grove Dawson-Bryant (5-4) at 4 Barnesville (7-1)
12 Columbus KIPP (6-4) at 5 Symmes Valley (9-0)
11 Fredericktown (5-5) at 6 Galion Northmor (8-2)
10 Worthington Christian (7-2) at 7 Africentric (6-3) 
9 Centerburg (6-3) at 8 Nelsonville-York (7-3) 

Division VI, Region 24
16 St. Bernard-Elmwood Place (3-5) at 1 Mechanicsburg (10-0)
15 New Paris National Trail (4-6) at 2 Harrod Allen East (7-3)
14 Fort Recovery (3-7) at 3 Arcanum (8-2)
13 Delphos Jefferson (3-7) at 4 Coldwater (8-2)
12 Cincinnati Deer Park (3-7) at 5 Cincinnati Country Day (7-2)
11 Anna (4-6) at 6 Springfield Northeastern (7-3)
10 Milford Center Fairbanks (5-5) at 7 Paint Valley (5-4)
9 Cincinnati Gamble Montessori (6-2) at 8 Jamestown Greeneview (6-4) 

Division VII, Region 27
16 Danville (4-6) at 1 Newark Catholic (9-1)
15 Zanesville Bishop Rosecrans (4-6) at 2 Berne Union (9-0)
14 Lancaster Fairfield Christian (4-6) at 3 Shadyside (8-1)
13 Reedsville Eastern (4-4) at 4 Howard East Knox (8-2)
12 Lancaster Fisher Catholic (5-5) at 5 Glouster Trimble (7-2)
11 Bowerston Conotton Valley (5-4) at 6 Waterford (7-2)
10 Woodsfield Monroe Central (4-5) at 7 Hannibal River (6-4)
9 New Matamoras Frontier (5-3) at 8 Caldwell (5-4) 

Division VII, Region 28
16 Twin Valley South (4-6) at 1 Maria Stein Marion Local (10-0)
15 Miami Valley Christian Academy (3-7) at 2 Tri-Village (9-1)
14 Troy Christian (6-4) at 3 Portsmouth Notre Dame (7-2)
13 Sciotoville East (5-3) at 4 De Graff Riverside (7-3)
12 Fayetteville-Perry (5-5) at 5 Cincinnati College Prep (7-2)
11 Ansonia (6-4) at 6 St. Henry (7-3)
10 Lockland (4-4) at 7 New Bremen (7-3)
9 Springfield Catholic Central (7-3) at 8 Fort Loramie (4-6)