Ohio Concludes 2021 Deer Gun Hunting Week

Presented By Classic Brands

(Columbus) – Ohio hunters harvested 70,413 deer during the 2021 deer gun week that concluded on Sunday, Dec. 5, according to the Ohio Department of Natural Resources (ODNR) Division of Wildlife. Over the past three years, hunters checked an average of 65,280 deer during the same weeklong period, which marks an 8% increase in 2021. Deer gun season is open again on Saturday and Sunday, Dec. 18-19.
 


Caption: Ohio hunters checked 70,413 deer during the weeklong gun season that ended on Sunday, Dec. 5.


During the deer gun week, hunters harvested 25,263 bucks (36% of deer taken), 36,096 does (51%), and 8,021 button bucks (11%). Bucks with shed antlers and bucks with antlers less than 3 inches long accounted for 1,033 deer, or 1% of the harvest.
 
“All deer taken by hunters are required to be entered into Ohio’s game check system,” said Division of Wildlife Chief Kendra Wecker. “The information collected during the game check process is critically important to the Division of Wildlife for planning quality deer management into the future.”
 
The top 10 counties for deer taken during the gun week include: Coshocton (2,403), Tuscarawas (2,204), Muskingum (2,107), Ashtabula (2,039), Knox (2,023), Guernsey (1,968), Carroll (1,767), Licking (1,712), Holmes (1,645) and Washington (1,483). Coshocton County also led the state in 2020 with 2,281 deer checked. Statewide in 2020, hunters took 71,651 deer.
 
Straight-walled cartridge rifles have become more popular each year since becoming legal for deer hunting in 2014. During deer gun hunting week, straight-walled cartridge rifles were used for 49% of checked deer. Shotguns accounted for 43% of the total. In addition, 6% were taken with a muzzleloader, 1% by archery equipment, and less than 1% with a handgun.
 
Through Sunday, Dec. 5, 2021, 80,178 deer have been taken by Ohio archery hunters. Plus, Ohio’s youth hunters checked 7,634 deer during the two-day youth gun season, Nov. 20-21.
 
Because Ohio is known as a quality deer hunting state, many out-of-state hunters travel here during the season. The top five states for purchasing a nonresident hunting license in Ohio include: Pennsylvania (7,929 licenses sold), Michigan (5,533), West Virginia (3,898), North Carolina (3,740), and New York (3,597). Deer hunting participation remains high for all hunters, with 383,770 deer hunting permits sold or issued through Sunday, Dec. 5.

While gun hunting remains a favorite season, the number of hunters pursuing deer with archery equipment is growing rapidly. For the eighth year in a row, more deer were harvested during the 2020-21 archery season than during the gun season. The number of hunters who hunt using multiple implements is also increasing. In 2020, nearly 75% of gun hunters also participated in the archery season.


 

D-6 All Ohio Football Team

Presented By Atomic Speedway & Chillicothe VAMC

(Columbus) – The Division 6 football All-Ohio teams were announced Monday by the Ohio Prep Sportswriters Association. 

2021 Division 6 All-Ohio Football Teams
Offensive Players of the Year: Beau Brungard, New Middletown Springfield; D.J. Newman, Archbold; Bryce Schondelmyer, Arcanum
Defensive Player of the Year: Norey Johnson, Cincinnati Deer Park
Coach of the Year: James Lee, KIPP Columbus

First Team Offense
QB: Tyler Buescher, West Jefferson, 6-0, 155, sr.; Drew Carter, Nelsonville-York, 6-1, 185, sr.; D.J. Newman, Archbold, 6-1, 175, sr.; Beau Brungard, New Middletown Springfield, 6-0, 195, sr.; Andre Yarber, Oberlin, 5-11, 180, sr.; Bryce Schondelmyer, Arcanum, 6-2, 195, jr.

RB: Maeson Long, Beverly Fort Frye, 5-10, 165, sr.; Lincoln Mollenkopf, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 170, sr.; Jake Gill, Creston Norwayne, 5-10, 185, jr.; Will Butler, Mogadore, 6-3, 200, jr.; Ashton Snell, Cincinnati Country Day, 5-10, 165, sr.

WR/TE: MJ Book, West Jefferson, 6-4, 190, sr.; Gavin Bailey, Archbold, 6-1, 160, sr.; Tyler Schwieterman, Coldwater, 6-4, 190, sr.; Ty Powell, Dayton Christian, 6-1, 185, sr., Brennen Troutwine, Arcanum, 5-10, 160, sr.

OL: Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-2, 260, sr.; Easton Korody, Carey, 6-5, 280, sr.; Mason Ringler, Ashland Crestview, 6-2, 220, jr.; Travis Owen, Sullivan Black River, sr.; Lucas Datillo, New Middletown Springfield, 5-10, 195, soph.; John Avalon, Middlefield Cardinal, 6-1, 265, sr.; Grant Albers, Anna, 6-4, 280, sr.

K: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-7, 150, sr.

First Team Defense
DL: Gavin Carpenter, Barnesville, 5-8, 255, sr.; Owen Barker, Ashland Crestview, 6-3, 185, jr.; Baeden Hancock, Defiance Tinora, 6-0, 235, sr.; Marshall Yelkin, New Middletown Springfield, 5’11, 200, sr.; Cayden Sherepita, Wellington, 6-3, 215, sr.; Sidikiba Kaba, KIPP Columbus, 6-3, 270, jr.

LB: Riordan Stauffer, Fairbanks, 6-3, 240, sr.; J.D. Brumfield, Proctorville Fairland, 6-0, 195, sr.; AJ Schafer, Columbus Grove, 6-0, 210, jr.; Owen Johnson, Liberty Center, 5-11, 210, sr.; Aaron Groner, New Middletown Springfield, 5-8, 200, sr.; Michael Miles, Garfield Heights Trinity, 6-1, 190, jr.; Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 190, sr.

DB: Dan Wagner, Columbus Africentric, 6-0, 165, sr.; Connor Morse, Ashland Crestview, 5-9, 170, sr.; Aidan Stephens, LaBrae, 6-1, 180, sr.; Tyler Mrakuzic, Sullivan Black River, 5-11, 154, jr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 192, sr.

P: Emilio Duran, Ottawa Hills, 6-0, 175, jr.

Second Team Offense
QB: Cy Starcher, Marion Elgin, 6-1, 180, sr.; Tamir Wynn, KIPP Columbus, 5-11, 170, jr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 6-0,185, sr.; C.J. Hannahs, Barnesville. 5-8, 145, jr.; Jack Talkington, Canton Central Catholic, 6-2, 215, jr.; Aaron Conley, Mechanicsburg, 5-9, 180, sr.

RB: Kevin Kline, Marion Elgin, 6-0, 190, sr.; Colin Metzger, Columbus Grove, 5-9, 200, sr.; Connor Smith, Gibsonburg, 5-8, 170, jr.; Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia, 5-10 160, soph.; Austin Francis, Casstown Miami East, 5-10, 160, sr.

WR/TE: Spencer Bliss, Barnesville, 5-9, 155, sr.; Jake Jarrett, Collins Western Reserve, 5-10, 145 Sr.; Paul Butterman, Mount Gilead, 6-3, 175, sr.; Correll Amsbaugh, Worthington Christian, 6-4, 205, jr.; Robert Verba, Andover Pymatuning Valley, 6-2, 235, sr.

OL: Canyon Schneider, West Jefferson, 6-2, 250, sr.; Joe Kinsley, Fairbanks, 6-2, 255, sr.; Steve Rhoades, Proctorville Fairland, 6-0, 225, sr.; Owen Box, Liberty Center, 6-3, 240, jr.; Mitch Douglas, Columbus Grove, 6-0, 250, sr.; Colby Morlock, Creston Norwayne, 6-4, 290, sr.; James McCulloch, Andover Pymatuning Valley, 6-5, 275,sr.; Adam Waller, Mechanicsburg, 6-0, 205, sr.

K: Luke Courtney, Hanoverton United, 5-11, 160, soph.

Second Team Defense
DL: Trennen Stoll, Carey, 6-3, 270, sr.; Mason Williams, Mogadore, 6-4, 235, jr.; Hunter Albright, Springfield Northeastern, 6-0, 220, jr.; Desmond Davis, Cincinnati Gamble Montessori, 6-4, 250, soph.; Cohen Hickman, Jamestown Greeneview, 5-10, 235, sr.; Levi Milledge, Mechanicsburg, 6-1, 205, jr.

LB: Chase Morrow, Lucasville Valley, 5-11, 190, sr.; Brayden Webb, Willow Wood Symmes Valley, 6-4, 225, soph.; Landon Kemerly, Carey, 6-0, 200, jr.; Aiden Godsey, Ashland Crestview, 6-2, 200, sr.; Carson Feichtner, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 200, sr.; Mason Foos, Seneca East, 6-3, 200 Sr.; Giovanni Higgins, St. Bernard-Elmwood Place, 5-11, 160, soph.

DB: Bryce Conti, Carey, 6-1, 170, sr.; Luke Kaufman, Columbus Grove, 5-11, 157, sr.; Jon Brasee, Wellington, 6-1, 180, sr.; Danny Mascadri, Mechanicsburg, 6-0, 175, sr.; Cavan Cooper, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 205, jr.

P: Garrett Lamb-Hart, Mount Gilead, 5-10, 155, sr.

Third Team Offense
QB: Jack Gregory, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Hayden Kuhn, Ashland Crestview, 6-0, 155, jr.; Derek Lonsway, Carey, 6-0, 180. sr.; Andrew Champagne, Columbia Station Columbia, 6-1, 170, sr.; Caden Houseman, Springfield Northeastern, 6-0, 175, jr.; Preston Sellers, Dayton Christian, 5-10, 190, jr.

RB: Maxton Lower, Northmor, 6-2, 215, jr.; JD Miller, Johnstown Northridge, 6-0, 175, sr.; Ethan Patterson, Willow Wood Symmes Valley, 6-2, 165, sr.; Chase Hall, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-1, 190, jr.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 171, sr.; Zach Czako, Middlefield Cardinal, 5-10, 220, Sr.

WR/TE: Jonny Frazier, Oberlin, 5-10, 170, sr.; Silas Snell, Cincinnati Country Day, 6-5, 245, sr.; Tre’Von Drake, LaBrae, 6-2, 180, sr.; Mason Murphy, Mogadore, 6-3, 170, sr.

OL: Duston Sanders, Northmor, 6-8, 315, sr.; Gavin Berridge, Marion Elgin, 6-0, 245, sr.; Sean Smith, Columbus Africentric, 5-10, 315, fr.; Quentin Leasure, Barnesville, 5-11, 330, jr.; Tyler Schooley, Gibsonburg, 5-11, 210, sr.; Nick Teglovic, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 230, sr.; Mike Soltis, Middlefield Cardinal, 6-2, 275, sr.; Jace Diedrick, Wellington, 6-3, 250, sr.; Cael Rose, Casstown Miami East, 6-0, 320, sr.

K: Grant Woodfin, Worthington Christian, 5-8, 150, sr.

Third Team Defense
DL: Casey Hudson, Proctorville Fairland, 6-2, 210, sr.; Hunter Kesselring, Beverly Fort Frye, 6-2, 230, sr.; Devin Morris, Archbold, 5-11, 250, jr.; Kavon Robinson-Carter, Garfield Heights Trinity, 6-1, 205, sr.; Isaac Thompson, Oberlin, 6-5, 225, jr.; Devan Dierdrick, Wellington, 6-3, 230, soph.

LB: Joshua Carrel, Worthington Christian, 6-1, 210, jr.; Leighton Loge, Nelsonville-York, 6-1, 180, jr.; Aidan Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 217, sr.; Bo Snyder, New Middletown Springfield, 5-10, 180, sr.; Ty Vickery, Andover Pymatuning Valley, 5-7, 180, fr.; Drew Unangst, Wellington, 6-1, 200, sr.; Jarrod Mays, Jamestown Greeneview, 5-10, 225, jr.; Jacob Rayburn, Arcanum, 5-10, 185, jr.

DB: Devontae Underwood, Cincinnati Gamble Montessori, 5-9, 165, sr.; Carter Williams, Jamestown Greeneview, 6-1, 190, jr.; Anthony Soltis, Middlefield Cardinal, 6-1, 150, sr.; Ryan Croston, Pymatuning Valley, 5-9, 165 fr.; Jarren Hicks, Coal Grove, 6-0, 175, sr.

P: Jesse Meyer, Coldwater, 6-4, 220, sr.

Honorable Mention
QB: Lane Hess. Johnstown Northridge, 6-0, 160, jr.; Nick Neuhart, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 186, jr.

RB: Devin Carter, LaBrae, 5-9, 175, sr.; David Altiere, Western Reserve, 6-0, 178, sr.; Devin Ray, Andover Pymatuning Valley, sr.; Brogan Green, Fairbanks, 5-7, 175, jr.; Teegan Ruhl, Fredericktown, 6-1, 180, jr.; Hayden Salyers, West Jefferson, 5-10, 170, sr.; Dalton Haubeil, Chillicothe Huntington, 5-9, 170, sr.; Hudson Stalder, Nelsonville-York, 5-11, 170, jr.; Owen Hankins, Rock Hill, 6-2, 210, sr.; K.P. Delarber, Defiance Tinora, 5-10, 185, sr.; Tyce DeVolld, Sarahsville Shenandoah, 6-1, 185, jr.; Owyn Wise, Barnesville, 5-10, 165, sr.; Jordan Vallejo, Carey, 6-2, 265, jr.

WR/TE: Seandelle Gardner, New Middletown Springfield, 5’9, 145, sr.; Cody Davis, Columbia, 6-4, 170, sr.; Zander Schmidt, Fairland, 6-0, 185, sr.; Perry Kingrey, Coal Grove, 6-5, 225, sr.; Jordan Martin, Belpre, 6-3, 195, sr.; Jackson Bergman, Hicksville, 6-6, 205, sr.; Jacksen Schroeder, Columbus Grove, 5-11, 165, sr.; Jaden Moss, Oregon Cardinal Stritch, 5-10, 170, sr.; Beau Wolf, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 155, sr.; Hunter Yates, Sarahsville Shenandoah, 5-11, 165, soph.

OL: Dallas McCracken, Hanoverton United, 6-5, 280, soph.; Matthew Kidd, Mogadore, 6-0, 175, sr.; Noah Pettry, LaBrae, 6-2, 275, sr.; Adam Pettry, LaBrae, 6-2, 270, sr.; Connor Heater, Brookfield, 6-4, 250, jr.; Zeek Worsencroft, New Middletown Springfield, 6-3, 255, sr.; Andrew Vance, Cincinnati Country Day, 6-5, 240, sr.; Will Dratwa, Frankfort Adena, 6-0, 225, sr.; Tucker Levering, Nelsonville-York, 6-0, 240, sr.; Dominik Robson, Nelsonville-York, 6-4, 250, sr.; Brad Wheeler, Coal Grove, 6-0, 190, sr.; Bryson Spencer, Lucasville Valley, 5-11, 265, sr.; Ashton Clauss, Carey, 6-0, 200, sr.; Hayden Dickman, Archbold, 6-1, 195, jr.; Eric Bohn, Defiance Tinora, 5-10, 210, sr.; Caleb Riggs, Beverly Fort Frye, 6-3, 195, jr.; Logan Shepherd, Barnesville, 5-8, 235, sr.; Landon Koch, Old Washington Buckeye Trail, 6-2, 247, jr.; Dakota Milliken, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 267, sr.; Jared Trenner, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 205, jr.; Corbin Ebersbach, Newcomerstown, 6-0, 205, sr.

K: Sean Leonard, Jamestown Greeneview, 6-0, 160, fr.; Chase Ruby, Lucasville Valley, 6-3, 165, sr.; Anthony Bell, Carey, 5-11, 164, sr.;

DL: Payne Brereton, Hanoverton United, 6-0, 235, sr.; Ben Hopkins, Canton Central Catholic, 6-4, 235, sr.; Brayden Young, Casstown Miami East, 6-1, 220, sr.; Alex Johnson, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Jarrett Simmons, West Jefferson, 6-1, 210, sr.; Gavin Whited, Northmor, 6-1, 230, sr.; R.J. Ward, Fairland, 5-10, 235, sr.; Eli Patterson, Symmes Valley, 6-1, 205, sr.; Beau Blankenship, Paint Valley, 6-4, 220, sr.; Caleb Osborne, Frankfort Adena, 6-1, 235, jr.; Nathan Martin, Nelsonville-York, 6-1, 190, sr.; Justin Moore, Lucasville Valley, 6-6, 261, Jr.; Joey Yoder, Collins Western Reserve, 6-0, 215, sr.; Camredn Foster, Liberty Center, 6-2, 170, sr.; Javen Gaines, Defiance Tinora, 6-0, 225, jr.; Parker Ketterman, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 210, jr.; Clay Bonnell, Columbus Grove, 6-2, 195, sr.; Kaleb Bailey, Beverly Fort Frye, 6-3, 240, jr.; Ethan Spangenburg, Barnesville, 6-0, 225, sr.; Joel Rataiczak, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 200, jr.; Gatlin Fish, Newcomerstown, 6-0, 245, sr.

LB: Nathan Hemberger, LaBrae, 6-0, 190, fr.; AJ Bartolin, Brookfield, 6-0, 190, jr.; Chase Vacco, East Canton, 6-3, 180, sr.; Jake McCullough, East Canton, 5-7, 165, jr.; Tom Reljin, Columbia Station Columbia, 5-10, 190, sr.; Tyler Huber, Arcanum, 5-11, 180, sr.; Garrett Corwin, Northmor, 5-11, 195, sr.; Jack Rickert, Grandview Heights, 6-0, 215, jr.; Tanner Ufferman, Fairbanks, 6-0, 190, sr.; Tyler White, Worthington Christian, 5-11, 170, sr.; Grayson Walsh, Symmes Valley, 5-10, 185, sr.; Cayden Alvarado, Archbold, 5-10, 210, sr.; Zaiden Huck, Beverly Fort Frye, 5-11, 190, jr.; Eli Johnson, Beverly Fort Frye, 5-11, 178, jr.; Chase Conner, Barnesville, 6-0, 170, sr.; Connor Jones, Barnesville, 5-10, 200, sr.; Hunter Schott, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 230, jr.; Trenton Newkirk, Newcomerstown, 6-2, 245, sr.; Isaac Fullenkamp, Coldwater, 5-11, 170, sr.

DB: Jay’ Marion Jethroe, LaBrae, 6-0 170, jr.; Elijah Stanley, Creston Norwayne, 6-0, 185, jr.; Ty Moore, Wellington, 5-10, 170, sr.; Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-7, 155, sr.; Jalen Fairbanks, Cincinnati Gamble Montessori, 5-9, 155, sr.; Marcus Cortez, Northmor, 5-10, 150, sr.; Cameron Frazier, KIPP Columbus, 5-11, 165, soph.; Adam Fry, West Jefferson, 5-10, 165, sr.; Tyler Johnson, Centerburg, 6-2, 195, jr.; Tristin Pierce, Grandview Heights, 5-9, 170, jr.; Kalyn Spence, Columbus Africentric, 6-0, 170, sr; Steeler Leep, Fairland, 5-9, 165, Jr.; Levi Niece, Symmes Valley, 5-7, 180, sr.; Hunter Blagg, Rock Hill, 5-8, 150, sr.; Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 160, jr.; Cole Commisso, Defiance Tinora, 5-11, 175, sr.; Owen Long, Liberty Center, 6-0, 160, sr.; Carter Valentine, North Robinson Colonel Crawford, 6-5, 185, sr.; Bunk Millender, Newcomerstown, 5-7, 150, fr.; Sam Townsend, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 165, soph.; Donovan Geiger, Old Washington Buckeye Trail; 6-3, 171, soph.

P: Eric Groesser, Sullivan Black River, 6-0, 190, soph.; Cordell Grubb, Paint Valley, 6-0, 215, Sr.; Noah Dickerson, Crooksville, 6-2, 190, Sr.;

Ports. Notre Dame FB Coach Named D-7 Ohio Coach of Year

Presented By Rathkamp Financial

(Columbus) – The Division 7 football All-Ohio teams were announced Monday by the Ohio Prep Sportswriters Association. 

2021 Division 7 All-Ohio Football Teams
Offensive Player of the Year: Drew Gallehue, Edon
Defensive Player of the Year: Eli Franks, McComb
Coach of the Year: Bob Ashley, Portsmouth Notre Dame

First Team Offense
QB: Peyton Lester, East Knox, 6-2, 165, sr.; Tabor Lackey, Glouster Trimble, 5-11, 180, sr.; Malachi Rose-Burton, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 170, sr.; Drew Gallehue, Edon, 6-4, 220, sr.; Ashton Bour, Bascom Hopewell-Loudon, 5-10, 185, sr.; Mark Smith, Cincinnati College Prep Academy, 6-2, 185, sr.; Levi Wiederhold, Fayetteville-Perry, 6-3, 205, sr.

RB: Brae Friesner, Berne Union, 5-10, 150, sr.; Wyatt Reiman, Shadyside, 6-0, 180, sr.; Owen Lefeld, St. Henry, 6-1, 205, sr.; Jaden Schlabach, Dalton, 6-0, 195, sr.; Reed Wehr, New Madison Tri-Village, 5-9, 170, soph.; Mason Hackett, Newark Catholic, 5-8, 180, jr.

WR/TE: Gannon Ripke, Edon, 6-0, 205, sr.; Nolan Beeker, Tiffin Calvert, 6-3, 180, sr.; Jaiden Malone, Dalton, 6-1, 170, sr.: Kyle Zygmunt, Independence, 6-2, 187, sr.; Ka’Von Bailey, McComb, 6-2, 180, sr.; Jayden Bradwshaw, Fayetteville-Perry, 6-2, 175, sr.

OL: Logan Crozier, Shadyside, 6-0, 285, sr.; Brandon Boes, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 295, sr.; Brandon Keller, St. Henry, 6-7, 270, sr.; Collin Arnold, Lucas, 6-0, 222, sr.; Jacob Fovozzo, Cuyahoga Heights, 6-4, 270, sr.; Zach Armbruster, De Graff Riverside, 6-2, 270, sr.; Cassius Hulbert, Edon, 6-3, 300, sr.

K: Casey McGhee, Independence, 5-9, 155, sr.

First Team Defense
DL: Waylon Yeager, Fisher Catholic, 6-3, 268, sr.; Shane Keenan, Toronto, 6-6, 285, sr.; Eli Franks, McComb, 6-2, 270, sr.; Eddie Kiernan, Warren JFK, 6-1, 235, sr.; Gabe Meyer, Fort Loramie, sr.; Dylan Smith, De Graff Riverside, 5-9, 250, sr.

LB: Elijah Wallace, Newark Catholic, 6-1, 210, sr.; Blake Guffey, Glouster Trimble, 6-2, 200, sr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, sr.; Darren Meier, Maria Stein Marion Local, 5-10, 185, jr.; Tate Geiser, Dalton, 5-9, 165, sr.; Ashton Lerz, Independence, 5-11, 195, sr.; John Edwards, Sidney Lehman, 5-10, 195, sr.

DB: Markus Frazier, Columbus Crusaders, 5-7, 140, sr.; Noah Ball, Malvern, 6-4, 180, sr.; Peyton Otte, Maria Stein Marion Local, 6-0, 185, sr.; Justin Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-3, 180, jr.; Deven Frilling, De Graff Riverside, 6-2, 165, sr.

P: Tyler Perkins, Norwalk St. Paul, 6-1, 185, sr.

Second Team Offense
QB: Nate Nemeth, Berne Union, 6-0, 180, jr.; Cole Canter, Newark Catholic, 6-3, 190, sr.; Kabel Isaly, Hannibal River, 5-9, 150, soph.; David Homan, New Bremen, 6-1,162, jr.; Michael Tommer, Independence, 6-2, 175, sr.;

RB: Jack Tencza, Fisher Catholic, 6-0, 210, sr.; Holden Dailey, Waterford, 6-0, 200, Sr.; Noah Frederick, Sebring McKinley, 5-9, 175, sr.; Ryan Krajewski, Cuyahoga Heights, 5-10, 160, sr.; Bryce Newland, Reedsville Eastern, 5-8, 165, sr.; Tanner Bills, New Matamoras Frontier, 5-11, 170, sr.

WR/TE: James Brooks, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 200, sr.; Zaiden Fry, Sycamore Mohawk, 5-11, 150, jr.; Nick Alig, New Bremen, 6-0, 170, sr.; Jaylin Walker, Grove City Christian, 5-11, 160, sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-4, 190, sr.; Ashton Young, Springfield Central Catholic, 6-0, 180, sr. 

OL: Sam Foster, Malvern, 6-2, 210, sr.; Zach Pocos, Norwalk St. Paul, 5-10 195, sr.; Karson Tennery, Fort Loramie, 6-0, 220, sr.; Tytus Gasper, Ansonia, 6-1, 215, sr., Wyatt Plush, New Madison Tri-Village, 5-9, 305, sr.; Daniel Gray, Newark Catholic, 6-2, 285, sr.; David Jedrzejek, Independence, 6-2, 200, sr.

K: John Dragos, Warren JFK, 5-11, 185, sr.

Second Team Defense
DL: Carter Campbell, Portsmouth Notre Dame, 6-2, 180, jr.; Matt Bertke, St. Henry, 6-7, 265, sr.; Connor Sanders, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-3, 225, sr.; Brodie Vitt, Bascom Hopewell-Loudon, 5-11, 220, sr.; Devyn Mercilliott, Ashtabula St. John, sr.; Seth Cook, New Madison Tri-Village, 6-2, 190, jr.

LB: Levi Lyons, Danville, 6-0, 210, jr.; Avery Creamer, Hannibal River, 5-11, 175, sr.; Andrew Swisher, McComb, 5-11, 175, jr.; Isaac Gaietto, Hopewell-Loudon, 5-11, 185, sr.; Keegen Weiss, Ansonia, 5-10, 175, soph.; Jeff Ellis, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-11, 225, sr.; Jadyn Thomas, Lockland, 6-1, 220, soph.

DB: Lane Cline, Waterford, 5-9, 150, jr.; James Burleson, Bowerston Conotton Valley, 5-4, 142, sr.; Nevin Robson, Dola Hardin Northern, 6-3, 190, sr.; Owen Beatty, Dalton, 5-11, 165, sr.; Owen Pleiman, Fort Loramie, sr.

P: Tyler Hall, Millersport, 6-1, 165, sr.

Third Team Offense
QB: Jayden Hanks, Grove City Christian, 6-0, 160, sr.; Tristan Phillips, Malvern, 5-10, 170, sr.; Caleb Maurer, Fort Loramie, 6-0, 170, jr.; Ty Myers Jr., Springfield Catholic Central, 6-0, 165, soph.;

RB: Gavin Hart, Portsmouth Notre Dame, 5-11, 190, soph.; Bryce Downs, Glouster Trimble, 6-1, 190, sr.; Marshal Sayre, Caldwell, 5-9, 185, jr.; Rex Hankinson, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 175, sr.; Rory Corrigan, Independence, 5-10, 188, jr.; Peyton Beam, Ansonia, 6-2, 200, sr.

WR/TE: Tanner Elwell, Newark Catholic, 5-9, 155, sr.; Aidan Morris, Pandora-Gilboa, 6-0, 160, soph.; Landon Johnson, Hamler Patrick Henry, 5-9, 150, soph.; Brody Longwell, Hannibal River, 6-2, 180, sr.; Logan Eilerman, Fort Loramie, 6-4, 200, jr.

OL: Owen Huck, Waterford, 5-7, 175, sr.; Waylon Clark, Caldwell, 5-10, 225, sr.; Tyler Ramseyer, Dalton, 5-11, 193, sr.: Daymeon Pennington, Hamilton New Miami, 6-1, 235, jr.; Carter Carpenter, Berne Union, 6-5, 305, sr.; Conner Wooten, Glouster Trimble, 6-0, 285, Sr.; Dylan Swisher, McComb, 6-1, 340, Sr.

K: Connor Schmit, Ansonia, 6-2, 185, sr.

Third Team Defense
DL: Ryan Florence, Shadyside, 6-1, 195, sr.; Connor Gephart, Lima Central Catholic, 6-0, 223, sr.; Jagger Landers, Antwerp, 6-6, 206, sr.; Morgan Crist, Independence, 6-1, 197, sr.; Jaylen Stewart, Lockland, 6-2, 235, sr.

LB: Brendan Sheehan Newark Catholic, 5-10, 175, jr.; Tommy Bernath, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 180, sr.; Hayden Wagner, Antwerp, 5-8, 160, sr.; Grant Barrett, Lucas, 6-0, 181, sr.; Andy Jakubczak, Cuyahoga Heights, 5-9, 160, jr.; Nate Ciavarella, Hamilton New Miami, 5-10, 205, sr.; Calvin Hoying, Fort Loramie, jr.

DB: Sammy Amnah, Berne Union, 6-2, 170, sr.; Camden Glaser, McComb, 6-2, 170, jr.; Seth Kucia, Cuyahoga Heights, 5-9, 140, jr.; Tyler Tipis, Fayetteville-Perry, 5-8, 145, sr.; Jonah Asebrook, South Charleston Southeastern, 5-11, 165, soph.; Isaac Roeder, Monroeville, 6-2, 200, sr.

P: Elijah Frederick, Sebring McKinley, 5-7, 170, sr.

Honorable Mention
QB: Vinny Ballone, Lowellville, 6-4, 175, jr.; Ethan Stutz, Dalton, 5-11, 150, jr.; Luke Torgerson, Cuyahoga Heights, 6-0, 182, sr.; Nate Hickman, Cardington, 6-1, 205, sr.; Kaden Lester, Ridgedale, 6-1, 205, sr.; Grant McCutcheon, Waterford, 5-11, 175, sr.; Josiah Smith, Racine Southern, 5-9, 175, soph.; Ryan Yingst, Lima Perry, 6-4, 200, sr.; Tre McCoy, Corning Miller, 5-8, 175, sr.; J.D. Schmidt, New Matamoras Frontier, 5-8,175, sr.; Jordan Cherry, Tuscarawas Central Catholic, 6-2, 190, jr.

RB: Colton Soukup, Salineville Southern, 6-1, 190, jr.; Antwan Brown, Warren JFK, 5-11, 180, sr.; Cole Delaughder, East Knox, 6-1, 175, soph.; Hayden Welly, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 225, jr.; Shae Sparks, Plymouth, 5-8, 150, jr.; Jackson Rohrs, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-0, 180, sr.; Quincey Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, jr.; Austin Creamer, Hannibal River, 6-0, 180, sr.; Levi Justice, Sciotoville East, 5-8, 187, sr.

WR/TE: Evan Beacher, Independence, 5-10, 150, jr.; David Collins, Cuyahoga Heights, 6-3, 153, jr.; Kaiden Colopy, Danville, 5-11, 154, jr.; Austin Wisor, Glouster Trimble, 5-11, 170, sr.; Tucker Dixon, Glouster Trimble, 5-10, 140, sr.; Dylan Seison, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 150, jr.; Travis Hoyle, Lima Central Catholic, 6-2, 188, sr.; Carson Music, Greenwich South Central, 5-10, 145, sr.; Brody Lollathin, Hannibal River, 5-10, 170, jr.; Dillon Lincoln, Woodsfield Monroe Central, 5-8, 165, sr.; Aiden Tarr, Bridgeport, 5-9, 160, sr.

OL: Patrick Valent, Warren JFK, 6’4, 285, jr; Sammi Hindi, Warren JFK, 6-2, 285, sr.; Tyler Stanley, Wellsville, 6-6, 300, sr.; Quentin Lehman, Dalton, 6-3, 250, jr.; Kendall Carter, Danville, 6-1, 205, soph.; Kavanaugh Frank, Fisher Catholic, 6-1, 203, sr.; Colin McAvoy, Cardington, 6-1, 210, jr.; Adrian Carrillo, Leipsic, 5-9, 200, sr.; Chris Cortez, Arlington, 5-9, 207, sr.; Ryan Cook, Bascom, Hopewell-Loudon, 5-10, 270, sr.;Blaine Castle, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-5, 290, jr.; Jacob Lauck, Lima Central Catholic, 6-2, 240, jr.; Josh Fancher, Toronto, 6-3, 320, sr.; Collin Kroll, Woodsfield Monroe Central, 5-9, 175, sr.; Marshall Bier, Hannibal River, 5-9, 285, jr.

K: JJ Viau, Fisher Catholic, 5-9, 156, sr.; Aidan Culler, Lucas, 6-0, 182, soph.; Owen Gabel, New Bremen, 5-7, 174, sr.

DL: Tanner Fleming, Fayetteville-Perry, 6-0, 255, sr.; Camdyn Hoskin, Windham, 5-11, 230, sr.; Angelo Rocco, Cuyahoga Heights, 5-11, 170, Jr.; Ian Staten, Berne Union, 6-4, 215, sr.; Trevor Treinish, Millersport, 6-3, 175, sr.; Cole Wright, Glouster Trimble, 6-1, 250, soph.; Keagan Jackson, Sciotoville East, 5-10, 165, jr.: Dominic Sparks, Portsmouth Notre Dame, 6-7, 230, jr.; Ty Kessler, Arlington, 6-5, 303, sr.; Kevin Partington, Maria Stein Marion Local, 6-0, 180, sr.; Ethan Lammers, Leipsic, 5-11, 192, sr.; Robert Myer, Bowerston Conotton Valley, 5-9, 220, jr.; Brayden Strawn, Hannibal River, 5-9. 220, jr.

LB: Mike Miller, Leetonia, 6-2, 230, sr.; Wyatt Morris, Salineville Southern, 5-10, 185, jr.; Michael Mauro, Warren JFK, 5-9, 190, sr.; Vinny Layko, Lowellville, 5-11, 255, sr.; Ambrose Hoso, Warren JFK, 5-10, 170, jr.; Dominic Trusso, Cuyahoga Heights, 5-10, 175, Sr.; Carson Bauer, Berne Union, 5-10, 190, sr.; Nathan Thiel, Ridgedale, 6-3, 210, soph.; Jayden Evans, Reedsville Eastern, 6-0, 200, sr.; Henley Dye, Edon, 6-0, 220, sr.; Wyatt Russell, Pandora-Gilboa, 6-0, 195, jr.; Xavier Watson, Malvern, 5-11, 175, sr.; Jayce Nett, Toronto, 5-10, 195, fr.; Thayne Mahaffey, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 165, jr.; Andrew Osman, Shadyside, 5-9, 155, sr.;

DB: Michael Ballone, Lowellville, 5-7, 135, soph.; Alex DeSalvo, Warren JFK, 5-7, 150, sr.; Luke Pascarella, Independence, 5-11, 170, jr.; Jason Meadwell, Cuyahoga Heights, 5-7, 134, sr.; Shane Knepp, East Knox, 5-10, 155, sr.; Walker Weckesser, Danville, 5-11, 160, soph.; Julius Wilson, Fairfield Christian, 6-0, 175, sr.; Jacob Huffman, Waterford, 6-2, 190, Sr.; Quin Schroeder, Leipsic, 5-8, 151, soph.; Ried Jury, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 180, sr.; Kaden Recker, Antwerp, 5-9, 144, sr.; Ben Wach, Shadyside, 5-6, 135, soph.; Michael Bunning, Woodsfield Monroe Central, 5-7, 155, sr.; Dominic Bouscher, Toronto, 6-1, 173, soph.; Lucas Cox, New Matamoras Frontier, 5-9, 155, jr.

P: Aidan Eifert, Maria Stein Marion Local, 5-10, 180, jr.

State OK’s Tax Credit Assistance For Herr Foods Expansion

Presented By Hometown-Motors, Inc.

(Columbus)—Ohio Governor Mike DeWine and Lt. Governor Jon Husted today announced the approval of assistance for 10 projects set to create 946 new jobs and retain 2,485 jobs statewide. During its monthly meeting, the Ohio Tax Credit Authority (TCA) reviewed economic development proposals brought to the board by JobsOhio and its regional partners. Collectively, the projects are expected to result in more than $50 million in new payroll and spur more than $296 million in investments across Ohio. 

Projects approved by the TCA include:

SOUTHEAST 
Herr Foods Incorporated, cities of Jackson and Chillicothe (Jackson, Ross Cos.), expects to create 150 full-time positions, generating $5.3 million in new annual payroll and retaining $2.2 million in existing payroll as a result of the company’s expansion project in Jackson and Chillicothe. Herr Foods is an American brand of potato chips and other snack foods. The TCA approved a 1.192 percent, seven-year Job Creation Tax Credit for this project.

Schedule Set For 21st Annual MLK Legacy Celebration At Ohio University

Presented By Classic Brands

(Athens) – Ohio University will celebrate the life and legacy of Dr. Martin Luther King Jr. in January 2022. The University’s 21st annual celebration, with the theme, “UNITY, CommUNITY, and OpportUNITY,” will take place Jan. 17-22.

Each year, Ohio University honors the life and legacy of Dr. Martin Luther King Jr. with inclusive OHIO and regional communities’ tributes that highlight equality and social justice. We honor Dr. King for his work toward racial equality and justice for all people and for his dedication to nonviolence. 

The events are sponsored by the Ohio University Division of Diversity and Inclusion and are coordinated by the Martin Luther King Jr. Celebration Committee. This year the committee is co-chaired by Travis Gatling, director of the School of Dance in the College of Fine Arts, and Vanessa Morgan-Nai, coordinator for Multicultural Advising and African American Student Success, Office of Multicultural Success and Retention (OMSAR). 

The MLK Jr. Celebratory Brunch details and ticket information are included below:

Monday, Jan. 17 (National MLK Jr. Day)
Silent March 
Time: 10:30 a.m.
Location: Galbreath Chapel
Sponsor: Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc. 

The Silent March will begin in front of Galbreath Chapel and end at the fourth-floor entrance of Baker University Center. This event is open to the public. 

MLK Jr. Celebratory Brunch with Featured Speaker – Patricia Russell-McCloud, Esq.
Time: 11 a.m.
Location: Baker University Center Ballroom 
Sponsors: Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc., MLK Jr. Celebration Committee, others to be announced.

The annual brunch will include dance and vocal performances and feature a keynote address by Pat Russell-McCloud, Esq.

Ticket prices: Non-student brunch tickets are $25 each; OHIO student brunch tickets are $15 each. Non-student sponsorships (includes a table of six seats) are $300 per table, OHIO student sponsorships (includes a table of six seats) are $150 per table, Individuals, departments, organizations, and companies that purchase a table will be recognized as event sponsors.

A $500 Celebration sponsorship for all of the week’s events is also available. This includes a table for six at the brunch, with certificate of sponsorship to be presented during the brunch program.

Tickets and sponsorships may be purchased online or by contacting the Division of Diversity and Inclusion at diversityinclusion@ohio.edu.

The University’s celebration will continue throughout the week and below is a preliminary list of events:

Tuesday, Jan. 18
Featured speaker: The Rev. Dr. Bernard LaFayette Jr., moderated by the Rev. Dr. Jack Sullivan Jr.
Time: 7 to 8 p.m.
Location: This event will be held virtually and registration and details will be forwarded in early January. 
Sponsors: OHIO’s regional campuses and MLK Jr. Planning Committee

The Rev. Dr. LaFayette, one of the original Freedom Fighters, is an American civil rights activist and organizer who was a leader in the civil rights movement. He played a leading role in early organizing of the Selma voting rights movement; was a member of the Nashville Student Movement; and worked closely throughout the 1960s movements with groups such as the Student Nonviolent Coordinating Committee (SNCC), the Southern Christian Leadership Conference (SCLC), and the American Friends Service Committee. 

Wednesday, Jan. 19
Well-being Wednesday Resource Fair
Time: 4 to 6 p.m.
Location: Baker 240 and 242
Sponsor: MLK Jr. Celebration Committee

Thursday, Jan. 20
Bridging the Gap: Unifying Our Community
Time: Noon to 1:30 p.m.
Location: Baker 240 and 242
Sponsors: Bobcats Lead Change and MLK Jr. Celebration Committee

“Why Justice Seekers Need Co-Conspirators More than Allies”
Time: 5:30 to 6:30 p.m.
Location: Hosted virtually via Teams
Sponsor: MLK Jr. Celebration Committee

In this forum, participants will consider the limitations of allyship while discovering steps they can take to work as co-conspirators who live in solidarity with justice-seeking people and communities.

Facilitator: The Rev. Jack Sullivan Jr., D.Min., D.D., (BSC ’83), executive director of the Ohio Council of Churches and Recipient of the 2020 Social Justice Award from the State of Ohio Dr. Martin Luther King Jr. Holiday Commission.

Friday, Jan. 21
Variety Show
Time: 6 to 8 p.m.
Location: Baker University Center Theatre (second Floor)
Sponsor: MLK Jr. Celebration Committee

Saturday, Jan. 22
Day of Service – Letter Writing Campaign
Time: 1 to 3 p.m.
Location: 29 Park Place (Academic Engagement Center)
Sponsor: MLK Jr. Celebration Committee

Other community service activities will be announced in January.

Santa On The Block Slated For Saturday, December 11th

Presented By McDonald’s, I’m Lovin It! & Ross-Chillicothe Convention & Visitor’s Bureau

The jolly old elf will be making one of his many stops to Chillicothe this Christmas Holiday season, on Saturday, December 11th.

The Santa on the Block Event will be held from 11am to 1pm Saturday, hosted by First Wesleyan Church at the corner of Fifth and Mulberry.

There will be photos with Santa, an interactive Christmas story, carriage rides, cookie decorating, a hot chocolate bar, and much more.

And it’s all FREE!

Mighty Children’s Museum Offers Christmas Holiday Events

Presented By Atomic Speedway & Chillicothe VAMC

(Litter Media/Dan Ramey)

The Mighty Children’s Museum is in full throttle for the Christmas holidays, offering youngsters and their parents a number of events and fun activities while learning.

The Polar Express comes to the museum on Thursday, December 9th, between 9am-2pm. Director Kelcie Pierce says this features ice skating, an interactive snow globe, train rides, breakfast with Santa and the Grinch.

There are no mask restrictions at the Mighty Children’s Museum at this time.

To purchase tickets for the Polar Express event, go to the following link: https://www.eventbrite.com/…/polar-express-with-mcm…

Regular hours at the 21 East 4th Street, Chillicothe museum are Wednesday-Saturday 10am-4pm and Sunday 1pm-5pm.

If you have a youngster with a birthday coming up, you can have the Mighty Children’s Museum play host for up to 30 guests for a two hour time frame that you pay to reserve. This gives you full access to the museum as well as their party room upstairs.

Call the Mighty Children’s Museum at (740) 773-6444 for more information.