Bloom Carroll Leads OPSWA D-4 All Ohio Football Team

Presented By Hometown-Motors, Inc. & Accurate Heating, Cooling & Plumbing

2021 Division 4 All-Ohio Football Teams
Offensive Player of the Year: C.J. Hester, Wyoming
Defensive Player of the Year: Luke Ferrell, Bloom-Carroll
Coach of the Year: Eric Valentine, Columbus Linden-McKinley

(Ohio Prep Sportswriters Association)

First Team Offense
QB: KJ Benedict, Bloom-Carroll, 5-8, 165, sr.; Wade Futhey, Waverly, 5-11, 185, sr.; Josh Hupp, Byesville Meadowbrook, 6-0, 185, sr.; Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 175, sr.; Dru DeShields, Beloit West Branch, 6-4, 180, jr.;

RB: Dane Nauman, Marengo Highland, 5-11, 215, soph.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9, 160, jr.; Collin Nemitz, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; DeMarcus McElroy, Youngstown Ursuline, 5-11, 175, sr.; Gideon Lampron, LaGrange Keystone, 6-0, 215, sr.; CJ Hester, Cincinnati Wyoming, 5-11, 185, jr.; Carson Van Hoose, Clarksville Clinton-Massie, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Colt Emerson, New Concord John Glenn, 6-1, 175, jr.; Colin Oberdick, St. Clairsville, 6-0, 165, sr.; Josh Hurst, Port Clinton, 6-2, 170, sr.; Nick Wilson, Beloit West Branch, 6-1, 162, sr.; Josh Martin, Eaton, 5-11, 140, sr.; JT Ferguson, Germantown Valley View, 6-2, 182, sr.

OL: Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-8, 310, jr.; Avery Henry, St. Clairsville, 6-7, 300, sr.; Mason Ludwig, East Liverpool, 6-6, 280, jr.; Cullen Dunn, Van Wert, 5-11, 225, Sr.; Alistair Larson, Peninsula Woodridge, 6-5, 290, sr.; Greg Rockwell, Beloit West Branch, 6-1, 255, sr.; Nick Dalessandro, Chagrin Falls, 6-5, 275, sr.; Owen Trick, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 245, jr.

K: Mason Grudich, West Milton Milton-Union, 5-8, 165, jr.

First Team Defense
DL: Luke Ferrell, Bloom-Carroll, 6-3, 225, sr.; Gavin Postelwaite, Heath, 6-2, 300, sr.; Remington Norman, Clyde, 6-2, 240, sr.; Ty’Req Donlow, Youngstown Ursuline, 6-1, 218, soph.; Troy Peterson, Ashtabula Edgewood, sr.; Harry Hilvert, Cleves Taylor, 6-2, 250, sr.; Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-10 230, jr.

LB: J.T. Barnett, Waverly, 6-0, 195, sr.; Brady McManaway, Byesville Meadowbrook, 5-11, 165, sr.; Dillon Overmyer, Clyde, 6-2, 240, sr.; Steven Marra, Beloit West Branch, 6-2, 220, sr.; Ty Howard, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-11, 195, sr.; Jeremy Henry, Dayton Northridge, 6-2, 200, jr.; Colton Trampler, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.

DB: Tyrese Taylor, Columbus East, 6-0, 165, sr.; Tyler Webb, Port Clinton, 5-9, 165, sr.; Kenny Grobolsek, Sheffield Brookside, 6-0, 190, sr.; Malik Davis, Cleveland Glenville, 5-9, 150, jr.; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 180, jr.; Kody Zantene, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.

P: Adam Polacko, Oakwood, 6-3, 220, sr.

Second Team Offense
QB: Christopher Towns, Columbus Linden-McKinley, 5-7, 134, jr.; Drew Sefsick, St. Clairsville, 5-11, 170, sr.; Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 195, jr.; Cam Gillum, Port Clinton, 5-9, 185, jr.; Brady Shannon, Youngstown Ursuline, 6-3, 210, sr.; Jackson Johnson, Salem, 6-0, 176, sr.; Poochie Snyder, Canton South, 6-0, 165, soph.

RB: Jacob Jordan, St. Clairsville, 5-7, 170, sr.; Hunter Campbell, Navarre Fairless, 6-2, 185, Sr.; Kyle Snider, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 220, jr.; Eddie Lewis Jr., Rocky River Lutheran West, 5-10, 180, sr.; Kavonte Turpin, Dayton Northridge, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Chrishawn Adams, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 210, sr.; Penn Morrison, Waverly, 6-4, 195, sr.; Dean Boyd, Youngstown Ursuline, 6-4, 202, sr.; Blaize Exline, Salem, 5-11, 160, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, jr.; Gauge Dunn, Bethel Bethel-Tate, 5-11, 145, sr.

OL: Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Turner Harmon, Marengo Highland, 6-0, 220, sr.; Hayden Bricker, Bellevue, 6-2, 270, sr.; Walker Britt, Clyde, 6-2, 260, sr.; Brian Frasco, Youngstown Ursuline, 6-3, 268, jr.; Isaac Lucas, Youngstown Ursuline, 6-4, 258, jr.; Tavareon Sanders, Cleveland Glenville, 6-4, 320, sr.; Bobby Diana, Cincinnati McNicholas High School, 6-1, 232, sr.

K: Lucas Otto, St. Clairsville, 6-0, 155, sr.

Second Team Defense
DL: Gauge Samson, Zanesville Maysville, 6-3, 290, sr.; Gavin Linkous, Rossford, 6-2, 240, Sr.; Mitchell Coffee, Beloit West Br

anch, 6-2, 235, jr.; Jadynn Anderson, Perry, 6-2, 210, sr.; Joel Allen, Wyoming, 6-1, 265, jr.; Breyden Boston, Eaton, 6-4, 205, sr.

LB: Connor Corbett, Heath, 5-6, 155, fr.; Caden Kenworthy, Cambridge, 5-10, 180, sr.; Tanner Rubinstein, Napoleon, 6-3, 192, sr.; Jason Greenfield, Canal Fulton Northwest, 6-0, 205, sr.; Karson Nail, Sheffield Brookside, 6-0, 184, sr.; Christian Pataky, LaGrange Keystone, 6-3, 215, sr.; Zack Vanscoy, St. Paris Graham, 5-11, 200, sr.

DB: Beau Wisecarver, Bloom-Carroll, 6-1, 195, sr.; Jakylan Irving, Youngstown Ursuline, 6-1, 164, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 175, sr.; Bryce West, Cleveland Glenville, 6-0, 190, soph.; Jake Kavcic, Gates Mills Gilmour, 5-8, 145, soph.; Ashton Wolfe, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 160, sr.

P: Andrew Kirkpatrick, Chagrin Falls, 6-4, 240, sr.

Third Team Offense
QB: Austin Colletti, Carrollton, 6-0, 170, sr.; Konner Rodick, LaGrange Keystone, 6-2, 185, jr.; Kyle Ransom, Oberlin Firelands, 6-1, 180, sr.; Brock Ebright, Eaton, 5-10, 173, jr.; Pierce Taylor, Cincinnati McNicholas, 5-9, 160, sr.

RB: Donny Hardy, Chagrin Falls, 6-0, 190, jr.; Mikey Molloy, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 195, sr.; Ar’Moni McCrae, Heath, 6-0, 200, sr.; Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 180, sr.

WR/TE: Blaine Bowman, Shelby, 5-11, 170, sr.; Caleb Lott, Canton South, 6-2, 170, sr.; Brody Pumneo, Navarre Fairless, 6-0, 160, jr.; Damarion Witten, Cleveland Glenville, 6-3, 200, soph.; Robbie Guttman, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 195, sr.;Keon Wright, Oakwood, 5-11, 170, sr.

OL: Hayden Loy, Byesville Meadowbrook, 5-9, 220, sr.; Kaden Riddle, Clear Fork, 6-4, 250, jr.; Camden Armstrong, Shelby, 5-11, 290, sr.; Freddie Johnson, Cleveland Glenville, 6-5, 320, soph.; Bobby Malinowski, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-2, 293, sr.; Jacob Marjak, Perry; Noah Hill, Springfield Kenton Ridge, 6- 5, 295, sr., Ethan Lane, West Milton Milton-Union, 6-4, 250, jr.

K: Ben Tolson, Beloit West Branch, 5-7, 145, sr.                     

Third Team Defense
DL: Chandler Stevens, Marengo Highland, 5-10, 190, jr.; Thomas Egli, Beloit West Branch, 6-6, 205, Jr.; Sir’Sean Ingram, Cleveland Glenville, 6-4, 210, sr.; Max Moore, Chagrin Falls, 6-3, 210, sr.; Joseph David, Cincinnati Indian Hill, 5-10, 210, sr.; Cooper Strader, St. Paris Graham, 6-1, 225, sr.

LB: Drew Lincicome, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, jr.; Justin Smythe, Bellevue, 6-0, 165, sr.; Coltin Colucci, Navarre Fairless, 6-1, 200, sr.; Chris Berthold, Oberlin Firelands, 5-11, 185, sr.; Rocco Hice, Gates Mills Gilmour, 5-9, 175, jr.; Matthew Cotterman, Germantown Valley View, 6-4, 220, sr.; Norman Bubba Darnell Jr., Bethel Bethel-Tate, 5-9, 185, sr.; Jared Hancock, Cincinnati Wyoming, 5-10, 205, sr.; Nathan Walker, New Concord John Glenn, 6-2, 175, jr.

DB: Alijah Stevens, Licking Valley, 5-10, 145, sr.; Hunter Eubanks, Byesville Meadowbrook, 5-10, 160, sr.; Isaiah Helphinstine, Cincinnati McNicholas, 5-9 162, sr.; Sam Prangley, Cincinnati Wyoming, 6-2, 200, sr.; Christian Reyna, Eaton, 6-2, 171, sr.

P: Jonathan Spiess, Bexley, 5-9, 172, jr.; Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, sr.

Honorable Mention
QB: Zack Miller, Wooster Triway, 5-7, 160, jr.; Braden Wright, Greenfield McClain, 6-4, 178, sr.; Chris Stout, Hillsboro, 6-2, 173, sr.; Hayden Collins, Fairfield Union, 5-11, 160, jr.; Austin Cline, Lisbon Beaver, 6-3, 185, soph.; Owen Smith, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, sr.; Jalen Minter, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-9, 160, sr.

RB: Ishmael Spann-Powers, Columbus East, 5-6, 140, sr.; Jason Williams, Vincent Warren, 5-8, 170, soph.; Zayne Karr, Vinton County, 5-10, 180, sr.; Gabe Rashcke, Vinton County, 5-11, 185, soph.; Blayton Reid, Circleville Logan Elm, 5-10, 185, jr.; Mike Daniels, Clyde, 5-9, 165, sr.; Korbin Shepherd, Bryan, 5-7, 174, sr.; Hayden McCrate, Belmont Union Local, 5-10, 215, jr.; Devin Toothman, East Liverpool, 5-9, 165, sr.; Hayden Jarrett, Zanesville Maysville, 6-1, 185, jr.; Gavin Henry, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 175, jr.; Dominic Johnson, Gates Mills Hawken, 5-5, 155, jr., Da’Shaun Whatley, Cleveland Glenville, 5-9, 175, sr.; Aidan Lefelhoc, Perry, 5-10, 186, sr.; Carter Frank, Clarksville Clinton-Massie, 6-0, 195, sr.

WR/TE: Kamari Mitchell, Peninsula Woodridge, 6-1, 180, sr.; Ben BoBo, Cincinnati McNicholas, 5-7, 160, jr.; Branyon Dodds, Bloom-Carroll, 6-1, 170, sr.; Reece Huber, Heath, 6-3, 170, sr.; LB Towns, Linden, 5-8, 145, sr.; Will Futhey, Waverly, 6-5, 205, sr.; Kenyon Franklin, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 180, soph.; Dennis Pettey, Vincent Warren, 6-2, 210, sr.; Maddox Fox, Chillicothe Unioto, 6-4, 200, jr.; Tanner Lemaster, Washington Court House, 6-5, 230, jr.; Canaan Griffith, Hillsboro, 5-10, 155, sr.; Jayden Rowe, Sandusky Perkins, 6-4, 195, jr.; Brady Wilson, Clyde, 5-9,165, sr; Jonas Tester, Wauseon, 6-2, 165, sr.; Connor Pratt, Van Wert, 6-3, 180, sr.; Maddix Crutchfield, Van Wert, 6-1, 210, jr.; Damen Launder, Byesville Meadowbrook, 5-11, 160, sr.; Jaxson Radcliffe, Duncan Falls Philo, 6-0, 155, sr.; Slater Sampsel, Warsaw River View, 6-3, 180, jr.; Alonte Pryor, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-7, 158, sr.; Delon Bush, East Cleveland Shaw, 6-2, 175, jr.;

OL: AJ Howard, Cincinnati Wyoming, 6-0, 265, jr.; Tom Fox, Navarre Fairless, 6-1, 240, jr.; Alex Prexta, Canal Fulton Northwest, 6-2, 280, sr.; Caleb Adams, Beloit West Branch, 6-2, 298, sr.; Carson Stockman, Salem, 6-3, 272, sr.; Stephen Solic, Poland, 6-1, 275, sr.; Michael Gordon, Poland, 6-0, 195, sr.; Garrett McClung, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 245, sr.; Nathaniel Romano, Licking Valley, 5-11, 265, sr.; Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Kevin Tyler, Bloom-Carroll, 6-0, 240, sr.; Brock Adams, Waverly, 6-2, 305, Jr.; Ethan Ranzenberger, Port Clinton, 6-3, 310, jr.; Angelo Rocco, Cambridge, 6-1, 225, jr.; Samuel Zurcher, Gnadenhutten Indian Valley, 6-2, 230, jr.; Tuff Zemba, New Concord John Glenn, 6-2, 230, sr.; Carson Causby, Belmont Union Local, 5-10, 210, jr.; Lane Schulz, Clarksville Clinton-Massie, 6-1, 240, sr.

K: Caleb Hunter, Marengo Highland, 5-11, 150, jr.; Abram Fortune, Huron, 5-10, 155, sr.; Daniel Miller, Gnadenhutten Indian Valley, 5-11, 200, jr.

DL: Charley Hale, Clarksville Clinton-Massie, 6-4, 210, sr.; Dillon Smith, Poland, 5-11, 205, sr.; Nassim Lloyd, Girard, 6-2, 255, sr.; Whyatt Ward, Chillicothe Unioto, 5-10, 230, sr.; Rishaun Burns, Washington Court House, 6-2, 235, sr.; Evan Straub, Bellevue, 6-2, 230, sr.; Caleb Baker, Shelby, 6-1, 230, sr.; Gabe Rang, Milan Edison, 6-1, 293, sr.; Matthew Shaw, Wauseon, 6-4, 265, sr.; Mason McCort, St. Clairsville, 5-9, 185, sr.; Ben Zinda, Carrollton, 5-10, 205, jr.; Kale Kochman, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 195, jr.

LB: Christian Colosimo, Poland, 6-1, 215, sr.; Jake Dohy, Girard, 6-0, 210, jr.; Clay Dozer, Bloom-Carroll, 6-0, 190, sr.; Riley Gould, Heath, 5-9, 165, sr.; Eli Grandstaff, Marengo Highland, 5-9, 180, sr.; Noah Lyons, Bexley, 5-10, 192, sr.; Chase Plantz, Bloom-Carroll, 5-11, 195, jr.; Cole Hines, Gallipolis Gallia Academy, 5-7, 165, soph.; J.T. Rice, Vincent Warren, 5-6, 165, sr.; Blake Brown, Vinton County, 6-0, 200, sr.; Landen Eubanks, Greenfield McClain, 5-10, 165, sr.; David Ray, Shelby, 5-11, 175, jr; Chance Mullins, Ontario, 5-9, 180, sr.; Domanick Speelman, Carrollton, 5-9, 160, sr.; Brennan Stout, St. Clairsville, 5-9, 165, soph.; Kolton Thomas, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 170, soph.

DB: Luke Yoder, Navarre Fairless, 5-11, 170, jr.; Connor Strain, Girard, 5-10, 180, jr.; Brandon Totten, Bloom-Carroll, 5-10, 175, sr.; Mark Stulley, Waverly, 5-9, 155, sr.; Brady Woltz, Vinton County, 5-11, 180, soph.; Kade Dennison, Fairfield Union, 5-11, 155, sr.; Preston Ray, Bellevue, 5-11, 153, sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-0, 178, jr.; Erik Murray, Minerva, 5-10, 185, sr.; Dorian Jackson, Lisbon Beaver, 5-11, 140, sr.; Isaac Robinson, Wintersville Indian Creek, 5-11, 160, jr.

P: Christian Everly, Peninsula Woodridge, 6-2, 210, sr.; Aiden Reis, Byesville Meadowbrook, 6-1, 190, sr.

Leave a Reply

Your email address will not be published.