Tag Archives: OHSAA

OHSAA Adds Boys Volleyball & Girls Wrestling As Emerging Sports

Presented By Chillicothe VAMC

OHSAA submission/Photo credit David Jablonski, Dayton Daily News

(Columbus) The Ohio High School Athletic Association Board of Directors voted unanimously to add boys volleyball and girls wrestling as emerging sports, starting with the 2022-23 school year.

In a related note, OHSAA removed girls and boys lacrosse from the emerging sports category and into the list of OHSAA recognized sports, and also committed to discuss partnering with a group to provide a tournament in Esports (gaming).

The Ohio High School Wrestling Coaches Association has been conducting a girls wrestling tournament since 2020, and the Ohio High School Boys Volleyball Association has been conducting its tournament since 1988. 

“The OHSAA has been talking with the boys volleyball and girls wrestling leaders for several years and we are now in the position to bring these two sports into the OHSAA,” said OHSAA Executive Director Doug Ute. “This move will help those sports continue to grow and allow those student-athletes to compete for an OHSAA state championship. It gives more kids opportunities and that is the mission of the OHSAA.” 

As emerging sports, girls wrestling and boys volleyball will be administered like the OHSAA’s current 26 recognized sports, but will have additional requirements according to OHSAA General Sports Regulation 16 that could lead to full sanctioning in the future.

“We will look to keep a very similar format for the girls wrestling and boys volleyball tournaments as what the coaches associations have been doing,” Ute said. “The girls wrestling state tournament is held in mid-February and the boys volleyball state tournament is held in the spring. We have not yet developed tournament regulations, but we’ll start working on that so that those two sports hit the ground running next fall for the start of the 2022-23 school year.” 

The OHSAA added lacrosse in 2016 and the sport has continued to grow and now moves out of the emerging sports category, effective immediately.

With the addition of girls wrestling and boys volleyball, the number of OHSAA sports grows to 28, with 14 for girls and 14 for boys.

OHSAA submission/Photo credit Paul Vernon, Columbus ThisWeek Community News

Chillicothe High School began its boys volleyball program in 2016. Coach Andrew Vitatoe said it was part of laying the groundwork for the 2017 season. “At that time much of the ground work was being completed by the OHSBVA to become a sanctioned sport, we just got involved at the right time.”

Vitatoe added  things were looking really good for sanctioning just before losing the 2020 season to Covid, but received assurance from the OHSAA programs wouldn’t have to start back at square one.  “The difference between a club sport and a sanctioned sport often makes a difference in the amount of support teams see from their home school.  We fund our own referees, uniforms, transportation in the earlier years, and our coaches are all volunteer.  Chillicothe has really been great about helping us in any way that they can.”

The Cavaliers had 11 players and compiled a 7-11 record their first season.  “We had some players get individual region honors and people started to see that this could really be a great program for Chillicothe” said Vitatoe.  “We hope that this move by the OHSAA leads to more teams in our area.  We have such a great region for girls volleyball, there isn’t any reason that we can’t also have one of the stronger areas in Ohio for Boys Volleyball.” 

The OHSAA has been in conversation with Esports, as it has grown rapidly at both the high school and college level in the last several years. The OHSAA will look to partner with a group that specializes in Esports, similar to how the OHSAA partnered with Varsity Spirit for its sideline cheerleading competition that was held for the first time this past December.

OHSAA Football State Championships Set For This Week in Canton

Presented by Atomic Speedway

The Ohio High School Athletic Association’s Football State Championship games were announced Sunday.

All games will be played at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton, beginning Thursday night. Listed below are the games as scheduled, including their Associated Press state ranking.

 Division II State Championship – Thursday, Dec. 2, 7 p.m.
Cincinnati Winton Woods (12-3) vs. No. 8 Akron Archbishop Hoban (11-3)
 
Division IV State Championship – Friday, Dec. 3, 10:30 a.m.
No. 4 Clarksville Clinton-Massie (13-1) vs. Youngstown Ursuline (11-3)
 
Division III State Championship – Friday, Dec. 3, 3 p.m.
No. 2 Hamilton Badin (14-0) vs. No. 1 Chardon (15-0)
 
Division I State Championship – Friday, Dec. 3, 7:30 p.m.
No. 5 Springfield (13-1) vs. No. 3 Lakewood St. Edward (13-1)
 
Division VII State Championship – Saturday, Dec. 4, 10:30 a.m.
No. 3 Newark Catholic (14-1) vs. No. 1 Maria Stein Marion Local (15-0)
 
Division VI State Championship – Saturday, Dec. 4, 3 p.m.
No. 6 Coldwater (13-2) vs. No. 8 Carey (14-1)
 
Division V State Championship – Saturday, Dec. 4, 7:30 p.m.
No. 8 Versailles (14-1) vs. No. 1 Kirtland (14-0)

CLICK HERE TO ORDER GAME TICKETS

OHSAA Football Playoff Pairings

Presented By Rathkamp Financial

The Ohio High School Athletic Association has released the bracket pairings for their football playoffs, which open with Divisions 1-4 playing on Friday and Divisions 5-7 on Saturday nights.

Here are the regional pairings impacting our area teams:

OHSAA Football Playoffs – First Round Pairings Division I, II, III and IV games are Friday, Oct. 29. Division V, VI and VII games are Saturday, Oct. 30. All games kick off at 7 p.m. Games listed with regional seed and overall record 

Division 1, Region 3
16 Thomas Worthington (2-7) at 1 Upper Arlington (10-0)
15 Grove City (2-7) at 2 Pickerington Central (9-1)
14 Westerville Central (2-7) at 3 Gahanna Lincoln (6-2)
13 Westerville North (3-7) at 4 New Albany (10-0) 
12 Grove City Central Crossing (4-6) at 5 Hilliard Darby (7-3)
11 Groveport Madison (4-6) at 6 Pickerington North (7-3)
10 Lancaster (4-6) at 7 Hilliard Bradley (5-5)
9 Reynoldsburg (4-5) at 8 Hilliard Davidson (7-3)

Division 2, Region 8
16 Morrow Little Miami (4-6) at 1 Piqua (9-0)
15 Lima Senior (3-6) at 2 Kings Mills Kings (10-0)
14 Xenia (5-4) at 3 Cincinnati Anderson (8-2)
13 Riverside Stebbins (5-4) at 4 Teays Valley (9-1)
12 Sidney (5-5) at 5 Trenton Edgewood (7-2)
11 Harrison (4-5) at 6 Cincinnati La Salle (5-4)
10 Cincinnati Turpin (6-4) at 7 Cincinnati Winton Woods (7-3)
9 Troy (6-3) at 8 Cincinnati Withrow (8-1)  

Division III, Region 11
16 Columbus Bishop Watterson (5-5) at 1 Granville (9-0)
15 Columbus South (7-3) at 2 Jackson (8-2)
14 Bellefontaine (6-4) at 3 Dresden Tri-Valley (8-1)
13 Zanesville (6-3) at 4 London (8-2)
12 Miami Trace (7-3) at 5 Columbus Bishop Hartley (8-2)
11 Columbus Beechcroft (7-3) at 6 Western Brown (8-2)
10 Jonathan Alder (6-4) at 7 Eastmoor Academy (6-3)
9 Thornville Sheridan (8-2) at 8 Columbus St. Francis DeSales (6-4) 

Division IV, Region 15
16 Vincent Warren (3-7) at 1 Bloom-Carroll (10-0)
15 Newark Licking Valley (2-7) at 2 St. Clairsville (9-1)
14 Belmont Union Local (5-4) at 3 New Concord John Glenn (6-3)
13 Gallia Academy (4-3) at 4 Heath (8-2)
12 Duncan Falls Philo (6-4) at 5 Gnadenhutten Indian Valley (6-2)
11 Vinton County (6-3) at 6 Byesville Meadowbrook (8-2)
10 Cambridge (6-4) at 7 Carrollton (7-3)
9 Columbus Linden McKinley (8-2) at 8 Marengo Highland (7-3) 

Division IV, Region 16
16 Waynesville (5-5) at 1 Cincinnati Wyoming (10-0)
15 Dayton Oakwood (4-6) at 2 Eaton (9-1)
14 Washington CH (4-5) at 3 Cincinnati McNicholas (8-1)
13 Dayton Northridge (7-3) at 4 Clarksville Clinton-Massie (8-1)
12 Germantown Valley View (5-5) at 5 Waverly (8-1)
11 Cincinnati Shroder (4-2) at 6 Bethel-Tate (8-1)
10 Cincinnati Indian Hill (5-5) at 7 West Milton Milton-Union (9-1)
9 Cleves Taylor (5-5) at 8 St. Paris Graham Local (6-3) 

Division V, Region 19
16 Wellston (5-5) at 1 Ironton (9-1)
15 McDermott Northwest (5-5) at 2 Harvest Prep (6-2)
14 Coshocton (5-4) at 3 Piketon (9-0)
13 Bishop Ready (5-5) at 4 West Lafayette Ridgewood (9-1)
12 Portsmouth West (5-5) at 5 Wheelersburg (7-3)
11 Liberty Union (6-4) at 6 Columbus Academy (6-4)
10 Minford (6-3) at 7 Amanda-Clearcreek (6-4)
9 Portsmouth (7-3) at 8 Zane Trace (8-2) 

Division VI, Region 23
16 Johnston Northridge (5-5) at 1 Beverly Fort Frye (7-1)
15 Lore City Buckeye Trail (4-5) at 2 Proctorville Fairland (8-1)
14 Lucasville Valley (4-6) at 3 West Jefferson (9-1)
13 Coal Grove Dawson-Bryant (5-4) at 4 Barnesville (7-1)
12 Columbus KIPP (6-4) at 5 Symmes Valley (9-0)
11 Fredericktown (5-5) at 6 Galion Northmor (8-2)
10 Worthington Christian (7-2) at 7 Africentric (6-3) 
9 Centerburg (6-3) at 8 Nelsonville-York (7-3) 

Division VI, Region 24
16 St. Bernard-Elmwood Place (3-5) at 1 Mechanicsburg (10-0)
15 New Paris National Trail (4-6) at 2 Harrod Allen East (7-3)
14 Fort Recovery (3-7) at 3 Arcanum (8-2)
13 Delphos Jefferson (3-7) at 4 Coldwater (8-2)
12 Cincinnati Deer Park (3-7) at 5 Cincinnati Country Day (7-2)
11 Anna (4-6) at 6 Springfield Northeastern (7-3)
10 Milford Center Fairbanks (5-5) at 7 Paint Valley (5-4)
9 Cincinnati Gamble Montessori (6-2) at 8 Jamestown Greeneview (6-4) 

Division VII, Region 27
16 Danville (4-6) at 1 Newark Catholic (9-1)
15 Zanesville Bishop Rosecrans (4-6) at 2 Berne Union (9-0)
14 Lancaster Fairfield Christian (4-6) at 3 Shadyside (8-1)
13 Reedsville Eastern (4-4) at 4 Howard East Knox (8-2)
12 Lancaster Fisher Catholic (5-5) at 5 Glouster Trimble (7-2)
11 Bowerston Conotton Valley (5-4) at 6 Waterford (7-2)
10 Woodsfield Monroe Central (4-5) at 7 Hannibal River (6-4)
9 New Matamoras Frontier (5-3) at 8 Caldwell (5-4) 

Division VII, Region 28
16 Twin Valley South (4-6) at 1 Maria Stein Marion Local (10-0)
15 Miami Valley Christian Academy (3-7) at 2 Tri-Village (9-1)
14 Troy Christian (6-4) at 3 Portsmouth Notre Dame (7-2)
13 Sciotoville East (5-3) at 4 De Graff Riverside (7-3)
12 Fayetteville-Perry (5-5) at 5 Cincinnati College Prep (7-2)
11 Ansonia (6-4) at 6 St. Henry (7-3)
10 Lockland (4-4) at 7 New Bremen (7-3)
9 Springfield Catholic Central (7-3) at 8 Fort Loramie (4-6)

OHSAA Football Computer Ratings Enter Final Week Of Regular Season

Presented By Hometown-Motors, Inc.

The next to last OHSAA Football Computer Rankings have been released, heading into Week 10, which is the final week of regular season action. The final ratings will be released this Sunday (10/24/21) to determine post-season participants and playoff positions.

The top 16 teams in each region will advance to the playoffs this fall, with the top four teams in each region receiving a first-round bye.

Division I

Region 1 – 1. Medina (9-0) 27.5833, 2. Lakewood St. Edward (7-1) 27.5625, 3. Canton McKinley (6-3) 22.5687, 4. Stow-Munroe Falls (7-2) 21.9722, 5. Massillon Jackson (8-1) 21.3998, 6. Cle. St. Ignatius (5-4) 18.2283, 7. Berea-Midpark (6-3) 16.95, 8. Cleveland Heights (7-2) 16.3788, 9. Brunswick (5-4) 14.6224, 10. Mentor (4-5) 14.0544, 11. Strongsville (5-4) 13.298, 12. Elyria (5-4) 11.8586, 13. Solon (4-5) 7.7818, 14. Shaker Hts. (3-5) 5.2909, 15. Canton GlenOak (2-6) 4.1136, 16. Euclid (0-9) 0, 16. Lorain (0-9) 0

Region 2 – 1. Marysville (8-0) 33.0852, 2. Springfield (7-1) 27.7841, 3. Centerville (7-2) 21.6513, 4. Huber Hts. Wayne (7-2) 21.3961, 5. Findlay (6-3) 18.7424, 6. Tol. Whitmer (7-2) 18.6953, 7. Dublin Jerome (6-3) 18.184, 8. Perrysburg (6-3) 16.0782, 9. Kettering Fairmont (5-4) 15.0331, 10. Miamisburg (6-3) 14.2188, 11. Powell Olentangy Liberty (4-5) 13.6263, 12. Springboro (4-4) 9.3994, 13. Dublin Coffman (3-6) 8.5667, 14. Tol. Start (4-5) 7.449, 15. Clayton Northmont (3-5) 5.8934, 16. Delaware Hayes (2-7) 5.0023

Region 3 – 1. Upper Arlington (9-0) 25.8259, 2. New Albany (9-0) 24.4942, 3. Pickerington Central (8-1) 24.2426, 4. Gahanna Lincoln (5-2) 20.2839, 5. Hilliard Darby (6-3) 19.538, 6. Pickerington North (7-2) 17.234, 7. Hilliard Davidson (7-2) 15.4546, 8. Hilliard Bradley (4-5) 14.0068, 9. Reynoldsburg (4-4) 10.1389, 10. Lancaster (3-6) 8.4887, 11. Grove City Central Crossing (4-5) 7.6151, 12. Westerville North (3-6) 7.1506, 13. Groveport-Madison (3-6) 6.0174, 14. Westerville Central (2-6) 5.1134, 15. Thomas Worthington (2-6) 4.4034, 16. Lewis Center Olentangy Orange (1-8) 3.2722

Region 4 – 1. Cin. Archbishop Moeller (7-2) 30.1901, 2. Cin. St. Xavier (7-2) 27.7083, 3. West Chester Lakota West (7-1) 23.5036, 4. Cin. Princeton (8-1) 21.3883, 5. Liberty Twp. Lakota East (7-2) 18.3368, 6. Milford (5-4) 15.6338, 7. Fairfield (4-4) 12.2155, 8. Cin. Elder (3-5) 11.5271, 9. Cin. Colerain (5-4) 10.4006, 10. Mason (3-6) 8.9561, 11. Cin. Sycamore (4-5) 8.9271, 12. Lebanon (2-6) 7.6181, 13. Cin. Walnut Hills (2-7) 4.7982, 14. Cincinnati West Clermont (2-7) 3.9444, 15. Hamilton (2-5) 3.5238, 16. Cin. Western Hills (1-5) 0.75

Division II

Region 5 – 1. Cle. Benedictine (6-1) 26.4286, 2. Akron Archbishop Hoban (6-2) 22.4428, 3. Macedonia Nordonia (7-2) 20.5303, 4. Hudson (8-1) 20.45, 5. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (7-2) 18.095, 6. Willoughby South (7-2) 16.805, 7. Austintown-Fitch (5-3) 14.1947, 8. Lyndhurst Brush (5-3) 12.767, 9. Warren G. Harding (5-4) 10.3684, 10. Maple Hts. (5-3) 9.9375, 11. Eastlake North (4-5) 8.9747, 12. Painesville Riverside (5-4) 8.6859, 13. Bedford (5-3) 8.3409, 14. Cle. John Hay (4-5) 7.5019, 15. Ashtabula Lakeside (4-4) 7.4549, 16. Boardman (4-4) 7.1488

Region 6 – 1. Medina Highland (8-1) 26.8939, 2. Avon (7-2) 25.4722, 3. Tol. Central Cath. (7-2) 23.2018, 4. Barberton (8-1) 21.6717, 5. Fremont Ross (7-2) 18.8458, 6. Avon Lake (6-3) 18.3056, 7. Whitehouse Anthony Wayne (7-2) 17.0707, 8. Parma Hts. Valley Forge (6-2) 15.7703, 9. Olmsted Falls (7-2) 15.3722, 10. Cle. Rhodes (5-2) 15.0667, 11. North Royalton (6-3) 15.0556, 12. North Olmsted (6-3) 14.0315, 13. Tol. St. John’s (3-5) 13.3237, 14. Lakewood (5-4) 12.6111, 15. Tol. St. Francis de Sales (4-5) 11.7438, 16. Tol. Waite (3-4) 8.3617

Region 7 – 1. Sunbury Big Walnut (9-0) 27.1053, 2. Delaware Olentangy Berlin (7-2) 23.6717, 3. North Canton Hoover (7-2) 21.4524, 4. Massillon Washington (7-2) 20.4247, 5. Westerville South (6-2) 18.6591, 6. Dublin Scioto (6-3) 14.6319, 7. Canal Winchester (6-3) 14.2222, 8. Green (6-3) 13.2347, 9. Whitehall-Yearling (5-3) 12.6061, 10. Marion Harding (6-3) 12.4977, 11. Uniontown Lake (5-3) 10.5913, 12. Pataskala Licking Hts. (4-4) 10.4338, 13. Cols. Independence (4-5) 8.5735, 14. Lewis Center Olentangy (3-6) 6.8058, 15. Wooster (4-5) 6.6389, 16. Worthington Kilbourne (4-5) 6.462

Region 8 – 1. Kings Mills Kings (9-0) 26.6859, 2. Piqua (8-0) 25.1498, 3. Cin. Anderson (7-2) 21.9671, 4. Ashville Teays Valley (8-1) 20.5486, 5. Cin. LaSalle (5-3) 19.4447, 6. Trenton Edgewood (6-2) 17.176, 7. Cin. Winton Woods (6-3) 16.7955, 8. Cin. Withrow (8-1) 14.202, 9. Cin. Turpin (6-3) 12.3535, 10. Troy (5-3) 11.3381, 11. Harrison (4-4) 11.1265, 12. Riverside Stebbins (5-3) 8.4449, 13. Sidney (4-5) 8.3977, 14. Xenia (5-3) 6.9018, 15. Morrow Little Miami (4-5) 6.3912, 16. Lima Senior (3-5) 6.2841

Division III

Region 9 – 1. Chardon (9-0) 29.601, 2. Dover (8-0) 26.6608, 3. Chagrin Falls Kenston (8-1) 22.7944, 4. Hubbard (9-0) 20.4899, 5. Canfield (8-1) 19.6714, 6. Aurora (7-2) 17.9611, 7. Steubenville (7-2) 17.5918, 8. Chesterland West Geauga (7-2) 16.7708, 9. Streetsboro (6-2) 16.2631, 10. Tallmadge (7-2) 15.0115, 11. New Philadelphia (6-3) 12.7424, 12. Ravenna (6-3) 11.6986, 13. Akron St. Vincent-St Mary (4-5) 10.6633, 14. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (4-5) 10.6462, 15. Akron East (4-5) 10.2915, 16. Painesville Harvey (5-4) 9.4728

Region 10 – 1. Norton (8-0) 27.0567, 2. Millersburg West Holmes (9-0) 24.8231, 3. Mansfield Senior (7-2) 19.25, 4. Medina Buckeye (7-2) 18.5521, 5. Rocky River (6-3) 18.0361, 6. Parma Padua Franciscan (7-2) 17.6283, 7. Tiffin Columbian (5-4) 15.5056, 8. Parma Hts. Holy Name (3-5) 10.5596, 9. Bay Village Bay (4-4) 10.0756, 10. Caledonia River Valley (5-4) 8.339, 11. Lodi Cloverleaf (3-5) 7.0948, 12. Sylvania Southview (4-5) 6.4175, 13. Tol. Rogers (4-4) 6.3182, 14. Cle. Central Cath. (2-6) 5.5116, 15. Copley (3-6) 5.0303, 16. Richfield Revere (3-6) 4.9747

Region 11 – 1. Granville (8-0) 27.5441, 2. Jackson (7-2) 20.7222, 3. Dresden Tri-Valley (7-1) 19.5712, 4. London (7-2) 19, 5. Cols. Bishop Hartley (7-2) 18.6927, 6. Mount Orab Western Brown (7-2) 18.2904, 7. Cols. St. Francis DeSales (5-4) 16.307, 8. Cols. Eastmoor Acad. (5-3) 15.1696, 9. Thornville Sheridan (7-2) 14.8696, 10. Bellefontaine (6-3) 13.9056, 11. Washington C.H. Miami Trace (6-3) 13.2423, 12. Zanesville (5-3) 12.9743, 13. Plain City Jonathan Alder (5-4) 12.2889, 14. Cols. Beechcroft (6-3) 12.2387, 15. Chillicothe (5-3) 11.4338, 16. Cols. Bishop Watterson (5-4) 10.4479

Region 12 – 1. Hamilton Badin (8-0) 28.1076, 2. St. Marys Memorial (7-2) 20.4556, 3. Bellbrook (7-2) 19.6162, 4. Monroe (7-2) 19.4082, 5. Wapakoneta (7-2) 18.4, 6. Tipp City Tippecanoe (7-2) 18.2524, 7. Hamilton Ross (6-2) 18.0247, 8. Cin. Hughes (6-1) 13.8571, 9. Lima Shawnee (5-4) 10.8667, 10. Cin. Mount Healthy (6-3) 10.3333, 11. Franklin (4-5) 9.1281, 12. Day. Chaminade Julienne (3-4) 8.4286, 13. Day. Dunbar (3-3) 8.4216, 14. Trotwood-Madison (3-5) 7.1852, 15. Vandalia Butler (3-5) 6.9331, 16. Cin. Northwest (3-6) 6.4054

Division IV

Region 13 – 1. Beloit West Branch (9-0) 21.4977, 2. Cle. Villa Angela-St. Joseph (6-1) 19.8312, 3. Youngstown Ursuline (5-3) 18.2619, 4. Salem (7-2) 16.8351, 5. Gates Mills Gilmour Acad. (6-2) 15.6448, 6. Navarre Fairless (8-1) 15.6019, 7. Perry (7-2) 14.6349, 8. Cle. Glenville  (6-3) 14.1487, 9. Peninsula Woodridge (6-3) 12.3877, 10. Lisbon Beaver (7-2) 12.0877, 11. Poland Seminary (6-3) 11.3232, 12. Gates Mills Hawken (5-4) 10.7573, 13. Canal Fulton Northwest (5-4) 10.2955, 14. Girard (5-4) 9.5125, 15. Canton South (6-3) 8.9596, 16. Cuy. Falls Cuy. Valley Christian Acad. (5-4) 8.5088

Region 14 – 1. Bellevue (8-1) 24.3278, 2. Van Wert (8-1) 20.0667, 3. LaGrange Keystone (7-1) 19.3181, 4. Port Clinton (8-1) 19.2525, 5. Clyde (7-2) 18.8167, 6. Wooster Triway (6-1) 17.6875, 7. Rocky River Lutheran West (8-1) 15.9854, 8. Sandusky Perkins (6-3) 15.95, 9. Shelby (7-2) 15.7438, 10. Bellville Clear Fork (6-3) 13.0253, 11. Wauseon (6-3) 10.5778, 12. Tol. Scott (5-4) 10.1875, 13. Rossford (5-4) 9.5585, 14. Galion (4-5) 8.1667, 15. Huron (5-4) 8.0202, 16. Milan Edison (5-4) 7.9722

Region 15 – 1. Carroll Bloom-Carroll (9-0) 26.6212, 2. St. Clairsville (8-1) 21.2814, 3. New Concord John Glenn (6-2) 18.2386, 4. Carrollton (6-3) 15.4757, 5. Gnadenhutten Indian Valley (5-2) 14.7884, 6. Heath (7-2) 14.3163, 7. Byesville Meadowbrook (7-2) 13.6111, 8. Cambridge (6-3) 12.2619, 9. Cols. Linden McKinley (7-2) 11.6123, 10. Sparta Highland (6-3) 10.8299, 11. Duncan Falls Philo (5-4) 9.8713, 12. Belmont Union Local (5-3) 8.8276, 13. McArthur Vinton County (5-3) 8.1674, 14. Gallipolis Gallia Acad. (3-3) 7.9683, 15. Newark Licking Valley (2-6) 7.7784, 16. Vincent Warren (3-6) 6.9324

Region 16 – 1. Cin. Wyoming (9-0) 24.1592, 2. Eaton (9-0) 23.2828, 3. Cin. Archbishop McNicholas (8-0) 21.7169, 4. Waverly (7-1) 20.3125, 5. Clarksville Clinton-Massie (7-1) 19.1148, 6. Bethel-Tate (7-1) 17.9375, 7. West Milton Milton-Union (8-1) 14.3222, 8. Cleves Taylor (5-4) 12.0321, 9. Cin. Indian Hill (5-4) 11.9388, 10. Germantown Valley View (5-4) 11.303, 11. Cin. Shroder (3-2) 10.3, 12. Day. Northridge (6-3) 10.0111, 13. Washington C.H. Washington (4-4) 9.9318, 14. St. Paris Graham Local (5-3) 9.8729, 15. Day. Oakwood (3-6) 9.6667, 16. Waynesville (5-4) 8.9192

Division V

Region 17 – 1. Kirtland (8-0) 27.6721, 2. Canfield South Range (9-0) 21.4353, 3. Sugarcreek Garaway (9-0) 21.1007, 4. Bellaire (8-1) 19.816, 5. Garrettsville Garfield (9-0) 19.2182, 6. Ravenna Southeast (8-0) 15.983, 7. Mantua Crestwood (5-3) 11.5247, 8. Akron Manchester (5-4) 10.6736, 9. Burton Berkshire (6-3) 10.6111, 10. Richmond Edison (6-3) 10.348, 11. Columbiana Crestview (4-4) 8.8807, 12. Magnolia Sandy Valley (5-4) 8.1181, 13. Conneaut (4-5) 7.1705, 14. Cle. Hts. Lutheran East (4-5) 6.7885, 15. Youngstown Liberty (5-4) 6.7323, 16. Cadiz Harrison Central (4-5) 6.6389

Region 18 – 1. Tontogany Otsego (8-0) 20.5959, 2. Elyria Cath. (7-2) 19.02, 3. Bloomdale Elmwood (7-1) 17.8713, 4. Lewistown Indian Lake (7-2) 17.0556, 5. Ottawa-Glandorf (6-3) 16.4343, 6. Findlay Liberty-Benton (7-1) 15.2565, 7. Pemberville Eastwood (7-1) 14.9346, 8. Richwood North Union (7-2) 12.9943, 9. Kansas Lakota (6-3) 9.0591, 10. Genoa Area (4-5) 8.4766, 11. Lima Bath (5-4) 8.15, 12. Doylestown Chippewa (4-4) 7.2898, 13. Brooklyn (4-5) 6.8394, 14. Bucyrus Wynford (4-5) 5.0522, 15. Apple Creek Waynedale (4-5) 4.9261, 16. West Salem Northwestern (3-6) 4.3611

Region 19 – 1. Piketon (8-0) 20.7955, 2. Ironton (8-1) 20.2222, 3. West Lafayette Ridgewood (9-0) 19.936, 4. Canal Winchester Harvest Prep. (5-2) 18.1234, 5. Wheelersburg (6-3) 16.693, 6. Gahanna Cols. Acad. (6-3) 14.4708, 7. Amanda-Clearcreek (6-3) 14.2652, 8. Portsmouth (7-2) 12.4626, 9. Chillicothe Zane Trace (7-2) 11.4232, 10. Portsmouth West (5-4) 10.9931, 11. Minford (5-3) 10.8939, 12. Baltimore Liberty Union (5-4) 10.6304, 13. Coshocton (4-4) 7.9346, 14. Wellston (5-4) 7.5058, 15. Zanesville West Muskingum (6-3) 7.4444, 16. McDermott Northwest (5-4) 7.3889

Region 20 – 1. Cin. Taft (6-2) 21.8095, 2. Camden Preble Shawnee (9-0) 16.8167, 3. St. Bernard Roger Bacon (7-2) 16.6874, 4. Versailles (8-1) 14.85, 5. Reading (6-2) 14.7273, 6. Springfield Shawnee (6-3) 13.5505, 7. Brookville (7-2) 12.5444, 8. Cin. Mariemont (6-3) 11.9444, 9. Cin. Purcell Marian (6-3) 10.2527, 10. Cin. Summit Country Day (4-3) 9.9048, 11. Williamsburg (5-4) 8.9444, 12. Springfield Greenon (6-2) 8.2247, 13. Blanchester (4-4) 8.2159, 14. Sabina East Clinton (5-4) 7.383, 15. Cin. Madeira (4-5) 7.1576, 16. Carlisle (4-5) 6.6389

Division VI

Region 21 – 1. Leavittsburg LaBrae (8-1) 17.4826, 2. Mogadore (7-2) 16.2778, 3. New Middletown Springfield (8-1) 16.0848, 4. Columbia Station Columbia (8-1) 15.7446, 5. Creston Norwayne (7-2) 12.8696, 6. Sullivan Black River (6-3) 11.4965, 7. Middlefield Cardinal (6-3) 10.9232, 8. East Canton (5-2) 9.7922, 9. Brookfield (5-3) 9.2045, 10. Hanoverton United (7-1) 9.0844, 11. Berlin Center Western Reserve (5-4) 8.5785, 12. Canton Central Cath. (3-6) 8.4072, 13. Jeromesville Hillsdale (5-4) 7.6458, 14. Andover Pymatuning Valley (5-3) 6.3873, 15. Garfield Hts. Trinity (3-6) 4.4232, 16. Wellington (4-5) 4.3865

Region 22 – 1. Archbold (9-0) 20, 2. Ashland Crestview (9-0) 19.547, 3. Carey (8-1) 18.6429, 4. Columbus Grove (9-0) 17.8167, 5. Liberty Center (7-2) 16.3737, 6. Defiance Tinora (8-1) 16.1717, 7. Gibsonburg (7-1) 12.8929, 8. Collins Western Reserve (6-3) 11.2953, 9. North Robinson Colonel Crawford (8-1) 10.8788, 10. Oregon Cardinal Stritch (5-2) 9.9398, 11. Attica Seneca East (6-3) 7.5828, 12. Bluffton (5-4) 7.3571, 13. Tol. Ottawa Hills (6-3) 5.1941, 14. Van Buren (3-5) 4.5934, 15. Delta (4-5) 4.4622, 16. Sherwood Fairview (3-6) 3.2475

Region 23 – 1. Beverly Fort Frye (6-1) 19.7124, 2. Proctorville Fairland (7-1) 18.5305, 3. West Jefferson (9-0) 18.1927, 4. Galion Northmor (8-1) 15.4467, 5. Barnesville (7-1) 14.2649, 6. Cols. Africentric (6-2) 14.1265, 7. Willow Wood Symmes Valley (8-0) 13.3553, 8. Nelsonville-York (6-3) 11.4766, 9. Centerburg (6-2) 10.7216, 10. Worthington Christian (6-2) 9.8139, 11. KIPP Columbus (6-3) 7.155, 12. Lucasville Valley (4-5) 6.5281, 13. Johnstown Northridge (5-4) 5.6215, 14. Fredericktown (4-5) 5.1616, 15. Coal Grove Dawson-Bryant (4-4) 5.027, 16. Lore City Buckeye Trail (3-5) 4.5723

Region 24 – 1. Mechanicsburg (9-0) 14.932, 2. Harrod Allen East (6-3) 13.9596, 3. Arcanum (7-2) 10.7604, 4. Coldwater (7-2) 10.1061, 5. Bainbridge Paint Valley (5-4) 8.2865, 6. Cin. Gamble Montessori (6-2) 8.1948, 7. Cin. Country Day (6-2) 7.0417, 8. Springfield Northeastern (6-3) 7.0034, 9. Anna (4-5) 6.7828, 10. Milford Center Fairbanks (5-4) 6.2063, 11. Jamestown Greeneview (5-4) 6.1566, 12. Delphos Jefferson (3-6) 4.5, 13. Fort Recovery (3-6) 4.0444, 14. New Paris National Trail (4-5) 3.7611, 15. Chillicothe Huntington (2-6) 3.625, 16. Cin. Deer Park (2-7) 3.6181

Division VII

Region 25 – 1. Norwalk St. Paul (7-1) 17.673, 2. Lucas (7-1) 15.9653, 3. Independence (7-2) 13.5531, 4. Dalton (7-2) 12.2468, 5. Cuyahoga Hts. (4-3) 11.8052, 6. Salineville Southern (7-2) 11.2203, 7. Warren John F. Kennedy (5-2) 10.6948, 8. Lowellville (7-2) 9.0326, 9. Malvern (7-2) 8.6593, 10. Youngstown Valley Christian (6-2) 7.5, 11. Plymouth (4-4) 7.2784, 12. Vienna Mathews (6-2) 7.1372, 13. Toronto (4-5) 6.8321, 14. Ashland Mapleton (3-5) 5.1985, 15. Windham (4-4) 5.003, 16. Greenwich South Central (3-5) 4.702

Region 26 – 1. Lima Central Cath. (8-1) 17.2188, 2. Edon (8-1) 16.4912, 3. Bascom Hopewell-Loudon (8-1) 15.7283, 4. McGuffey Upper Scioto Valley (8-1) 12.0922, 5. McComb (8-1) 11.7708, 6. Leipsic (6-3) 10.6869, 7. Antwerp (7-2) 9.0903, 8. Hamler Patrick Henry (6-3) 9.0333, 9. Defiance Ayersville (5-3) 8.5556, 10. Convoy Crestview (6-3) 7.8111, 11. Lima Perry (5-4) 7.5057, 12. Sycamore Mohawk (4-5) 7.2727, 13. Waynesfield-Goshen (7-2) 7.1592, 14. Dola Hardin Northern (6-3) 6.7743, 15. Spencerville (4-5) 6.5667, 16. Arlington (7-2) 6.2222

Region 27 – 1. Newark Cath. (8-1) 15.9433, 2. Shadyside (7-1) 14.5089, 3. Sugar Grove Berne Union (8-0) 14.4787, 4. Howard East Knox (7-2) 14.1916, 5. Glouster Trimble (6-2) 13.25, 6. Waterford (6-2) 13.0008, 7. Hannibal River (5-4) 8.4327, 8. New Matamoras Frontier (5-2) 8.0938, 9. Caldwell (4-4) 7.25, 10. Woodsfield Monroe Central (4-4) 6.75, 11. Lancaster Fisher Cath. (5-4) 5.7906, 12. Danville (4-5) 4.6478, 13. Bowerston Conotton Valley (4-4) 4.5506, 14. Corning Miller (3-4) 4.0342, 15. Zanesville Bishop Rosecrans (3-6) 3.5842, 16. Lancaster Fairfield Christian Acad. (3-6) 3.5293

Region 28 – 1. Maria Stein Marion Local (9-0) 24.404, 2. New Madison Tri-Village (8-1) 13.3222, 3. DeGraff Riverside (7-2) 11.65, 4. Cin. College Preparatory (6-2) 11.3521, 5. Portsmouth Notre Dame (6-2) 10.5136, 6. St. Henry (6-3) 9.7285, 7. New Bremen (6-3) 8.9512, 8. Fayetteville-Perry (5-4) 7.0573, 9. Ansonia (5-4) 6.8056, 10. Springfield Cath. Central (6-3) 5.6319, 11. Portsmouth Sciotoville (5-2) 5.2526, 12. Lockland (3-4) 5.1331, 13. Troy Christian (5-4) 4.6884, 14. Cin. Miami Valley Christian Acad. (3-6) 4.5863, 15. Fort Loramie (3-6) 4.3617, 16. Lewisburg Tri-County North (4-5) 4.1667

H.S. Football Computer Ratings Following Week 7

Presented By Atomic Speedway

Division I

Region 1 – 1. Lakewood St. Edward (6-0) 21.0632, 2. Medina (7-0) 19.6357, 3. Massillon Jackson (7-0) 16.5102, 4. Canton McKinley (4-3) 13.2449, 5. Stow-Munroe Falls (5-2) 13.1571, 6. Berea-Midpark (5-2) 12.4857, 7. Brunswick (5-2) 11.3367, 8. Cle. St. Ignatius (4-3) 10.6459, 9. Strongsville (4-3) 9.733, 10. Elyria (4-3) 9.5483, 11. Cleveland Heights (5-2) 9.1571, 12. Mentor (3-4) 8.4939, 13. Shaker Hts. (2-4) 4.3333, 14. Solon (2-5) 3.4694, 15. Canton GlenOak (1-5) 2.3333, 16. Euclid (0-7) 0, 16. Lorain (0-7) 0

Region 2 – 1. Marysville (6-0) 23.0169, 2. Springfield (6-0) 20.4508, 3. Centerville (6-1) 14.782, 4. Dublin Jerome (5-2) 13.9658, 5. Tol. Whitmer (6-1) 13.8424, 6. Findlay (4-3) 12.1571, 7. Kettering Fairmont (5-2) 12.1398, 8. Powell Olentangy Liberty (4-3) 12.0144, 9. Huber Hts. Wayne (5-2) 11.3421, 10. Perrysburg (4-3) 9.0729, 11. Dublin Coffman (3-4) 7.2857, 12. Springboro (3-3) 6.5646, 13. Miamisburg (4-3) 5.7165, 14. Clayton Northmont (2-4) 4.8218, 15. Delaware Hayes (2-5) 4.7551

Region 3 – 1. Upper Arlington (7-0) 18.4904, 2. New Albany (7-0) 15.8363, 3. Pickerington Central (6-1) 15.7041, 4. Pickerington North (6-1) 13.5526, 5. Gahanna Lincoln (3-2) 13.525, 6. Hilliard Darby (4-3) 11.5074, 7. Hilliard Bradley (3-4) 9.449, 8. Hilliard Davidson (5-2) 8.2755, 9. Lancaster (3-4) 7.7143, 10. Westerville North (3-4) 7.1907, 11. Grove City Central Crossing (3-4) 5.6122, 12. Groveport-Madison (2-5) 4.3899, 13. Reynoldsburg (2-4) 3.5556, 14. Galloway Westland (2-4) 3.5368, 15. Thomas Worthington (2-4) 3.4878

Region 4 – 1. Cin. St. Xavier (6-1) 20.8265, 2. Cin. Archbishop Moeller (5-2) 19.0714, 3. Liberty Twp. Lakota East (6-1) 16.5918, 4. West Chester Lakota West (6-1) 14.8498, 5. Milford (5-2) 14.6602, 6. Cin. Princeton (6-1) 13.0548, 7. Cin. Elder (2-4) 8.0492, 8. Cin. Colerain (4-3) 7.6032, 9. Mason (3-4) 6.7143, 10. Cin. Sycamore (3-4) 5.3405, 11. Cin. Walnut Hills (2-5) 3.9388, 12. Fairfield (2-4) 3.6439, 13. Hamilton (2-3) 3.4228, 14. Cin. Western Hills (1-3) 1.125, 15. Cincinnati West Clermont (1-6) 0.9286

Division II

Region 5 – 1. Cle. Benedictine (6-0) 19.8221, 2. Macedonia Nordonia (6-1) 15.5173, 3. Willoughby South (7-0) 15.1122, 4. Akron Archbishop Hoban (4-2) 11.5735, 5. Hudson (6-1) 10.6357, 6. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (5-2) 10.5263, 7. Lyndhurst Brush (4-2) 8.2987, 8. Warren G. Harding (3-4) 7.4286, 9. Austintown-Fitch (3-3) 7.3523, 10. Painesville Riverside (5-2) 7.1436, 11. Maple Hts. (4-2) 6.867, 12. Boardman (4-3) 6.3854, 13. Ashtabula Lakeside (3-3) 6.1983, 14. Akron Kenmore-Garfield (4-3) 5.7895, 15. Bedford (3-3) 5.0556

Region 6 – 1. Medina Highland (6-1) 18.4257, 2. Avon (5-2) 16.7857, 3. Fremont Ross (6-1) 14.5159, 4. Barberton (6-1) 13.7965, 5. North Olmsted (6-1) 12.898, 6. Avon Lake (5-2) 12.6357, 7. North Royalton (5-2) 11.7143, 8. Tol. Central Cath. (5-2) 11.2515, 9. Lakewood (5-2) 10.8103, 10. Cle. Rhodes (4-2) 10.6601, 11. Olmsted Falls (5-2) 10.1571, 12. Whitehouse Anthony Wayne (5-2) 9.9004, 13. Parma Hts. Valley Forge (4-2) 8.7197, 14. Tol. St. John’s (2-4) 7.8699, 15. Tol. St. Francis de Sales (3-4) 7.45

Region 7 – 1. Sunbury Big Walnut (7-0) 16.814, 2. Delaware Olentangy Berlin (6-1) 16.4357, 3. Westerville South (4-2) 12.9444, 4. Dublin Scioto (5-2) 11.7009, 5. North Canton Hoover (5-2) 10.8009, 6. Green (5-2) 10.7653, 7. Canal Winchester (5-2) 10.6224, 8. Massillon Washington (5-2) 10.0208, 9. Whitehall-Yearling (4-2) 7.197, 10. Uniontown Lake (4-2) 6.9794, 11. Marion Harding (4-3) 5.4286, 12. Lewis Center Olentangy (3-4) 5.4146, 13. Wooster (4-3) 5.2714, 14. Cols. St. Charles (2-5) 4.6959, 15. Pataskala Watkins Memorial (4-3) 4.4898

Region 8 – 1. Kings Mills Kings (7-0) 15.6501, 2. Piqua (6-0) 15.3873, 3. Cin. LaSalle (4-2) 14.1098, 4. Ashville Teays Valley (7-0) 13.8274, 5. Cin. Anderson (5-2) 12.1429, 6. Cin. Turpin (6-1) 11.6407, 7. Trenton Edgewood (4-2) 10.6111, 8. Cin. Withrow (6-1) 9.9103, 9. Cin. Winton Woods (4-3) 8.5714, 10. Troy (3-3) 7.6471, 11. Harrison (3-3) 7.2586, 12. Xenia (4-2) 6.3879, 13. Lima Senior (3-3) 6.3523, 14. Riverside Stebbins (4-2) 5.1293, 15. Sidney (3-4) 4.6682

Division III

Region 9 – 1. Chardon (7-0) 18.9848, 2. Dover (6-0) 18.2778, 3. Aurora (7-0) 17.0286, 4. Hubbard (7-0) 13.7643, 5. Chagrin Falls Kenston (6-1) 13.2429, 6. Canfield (6-1) 12.9568, 7. Streetsboro (5-1) 12.8826, 8. Steubenville (5-2) 12.4946, 9. Chesterland West Geauga (5-2) 10.9926, 10. Akron St. Vincent-St Mary (4-3) 10.7395, 11. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (4-3) 9.5612, 12. Tallmadge (5-2) 9.2755, 13. Ravenna (4-3) 7.8851, 14. New Philadelphia (4-3) 7.0404, 15. Painesville Harvey (4-3) 5.6955

Region 10 – 1. Norton (7-0) 18.5149, 2. Millersburg West Holmes (7-0) 16.5816, 3. Parma Padua Franciscan (6-1) 13.0133, 4. Mansfield Senior (5-2) 12.1214, 5. Rocky River (5-2) 11.9418, 6. Medina Buckeye (5-2) 11.0935, 7. Tiffin Columbian (4-3) 9.5643, 8. Parma Hts. Holy Name (2-4) 8.8707, 9. Caledonia River Valley (5-2) 8.3163, 10. Bay Village Bay (3-3) 7.6358, 11. Copley (3-4) 4.9957, 12. Lodi Cloverleaf (2-4) 4.7386, 13. Tol. Rogers (2-4) 4.6515, 14. Cle. Central Cath. (2-4) 4.5049, 15. Cle. Collinwood (2-2) 3.5076

Region 11 – 1. Granville (6-0) 17.6063, 2. Mount Orab Western Brown (5-2) 13.1672, 3. Jackson (5-2) 12.949, 4. Cols. Bishop Hartley (5-2) 12.0863, 5. Dresden Tri-Valley (6-1) 12.0714, 6. London (5-2) 11.3878, 7. Bellefontaine (5-2) 10.6571, 8. Thornville Sheridan (6-1) 10.3759, 9. Washington C.H. Miami Trace (5-2) 9.9592, 10. Zanesville (4-2) 8.5776, 11. Cols. Bishop Watterson (4-3) 8.3292, 12. Cols. Beechcroft (4-3) 7.9539, 13. Cols. South (5-2) 7.8271, 14. Cols. Eastmoor Acad. (3-3) 7.4885, 15. Delaware Buckeye Valley (4-3) 7.2041

Region 12 – 1. Hamilton Badin (7-0) 18.539, 2. Monroe (6-1) 14.9388, 3. Tipp City Tippecanoe (6-1) 14.5977, 4. Hamilton Ross (5-1) 14.2463, 5. Bellbrook (5-2) 12.8857, 6. St. Marys Memorial (5-2) 12.4857, 7. Wapakoneta (5-2) 12.3143, 8. Cin. Hughes (5-0) 10.6811, 9. Lima Shawnee (4-3) 9.3643, 10. Franklin (4-3) 8.1429, 11. Day. Chaminade Julienne (3-2) 7.6405, 12. Day. Dunbar (3-2) 6.6333, 13. Cin. Mount Healthy (4-3) 6.5918, 14. Elida (4-3) 5.4357, 15. Cin. Northwest (3-4) 5.327

Division IV

Region 13 – 1. Beloit West Branch (7-0) 15.6224, 2. Youngstown Ursuline (4-2) 12.8977, 3. Gates Mills Gilmour Acad. (5-1) 12.2011, 4. Perry (5-2) 11.0918, 5. Navarre Fairless (7-0) 10.9351, 6. Salem (6-1) 10.7922, 7. Cle. Villa Angela-St. Joseph (4-1) 10.5821, 8. Canton South (5-2) 8.3016, 9. Lisbon Beaver (5-2) 8.151, 10. Poland Seminary (4-3) 7.8694, 11. Cle. Glenville  (4-3) 7.8271, 12. Gates Mills Hawken (4-3) 7.3776, 13. Girard (4-3) 7.3469, 14. Canal Fulton Northwest (4-3) 6.1857, 15. Struthers (4-3) 5.458

Region 14 – 1. Bellevue (6-1) 15.9714, 2. Van Wert (6-1) 13.95, 3. Port Clinton (6-1) 13.0859, 4. Clyde (5-2) 13.0857, 5. Sandusky Perkins (5-2) 12.5643, 6. Shelby (6-1) 10.9796, 7. Bellville Clear Fork (5-2) 10.8442, 8. LaGrange Keystone (5-1) 9.5927, 9. Tol. Scott (5-2) 9.3163, 10. Rocky River Lutheran West (6-1) 8.5795, 11. Wooster Triway (4-1) 8.0375, 12. Wauseon (5-2) 7.8, 13. Huron (4-3) 7.1643, 14. Rossford (4-3) 6.6318, 15. Galion (3-4) 6.3714

Region 15 – 1. Carroll Bloom-Carroll (7-0) 16.2922, 2. St. Clairsville (6-1) 13.4316, 3. Gnadenhutten Indian Valley (4-1) 12.85, 4. New Concord John Glenn (4-2) 11.5, 5. Carrollton (5-2) 10.1939, 6. Duncan Falls Philo (5-2) 9.4473, 7. Sparta Highland (5-2) 8.6356, 8. Byesville Meadowbrook (5-2) 8.6122, 9. Cols. Linden McKinley (5-2) 8.1917, 10. Belmont Union Local (5-1) 8.1155, 11. Cambridge (4-3) 7.3776, 12. Heath (5-2) 6.6939, 13. Newark Licking Valley (2-4) 6.5272, 14. Vincent Warren (3-4) 6.033, 15. McArthur Vinton County (4-2) 6.0318

Region 16 – 1. Eaton (7-0) 16.031, 2. Cin. Wyoming (7-0) 15.1149, 3. Waverly (6-0) 14.6667, 4. Cin. Archbishop McNicholas (7-0) 13.7143, 5. Clarksville Clinton-Massie (5-1) 12.588, 6. Bethel-Tate (5-1) 10.6686, 7. West Milton Milton-Union (6-1) 8.8786, 8. Day. Oakwood (3-4) 8.2929, 9. St. Paris Graham Local (4-2) 8.1067, 10. Germantown Valley View (4-3) 7.9964, 11. Cin. Indian Hill (3-4) 7.9596, 12. Washington C.H. Washington (3-3) 7.6742, 13. Greenfield McClain (4-2) 7.1202, 14. Day. Northridge (5-2) 7.1071, 15. Waynesville (4-3) 5.5808

Division V

Region 17 – 1. Kirtland (6-0) 19.6944, 2. Canfield South Range (7-0) 17.0204, 3. Sugarcreek Garaway (7-0) 15.3795, 4. Garrettsville Garfield (7-0) 12.4762, 5. Bellaire (6-1) 10.5612, 6. Ravenna Southeast (7-0) 10.1531, 7. Akron Manchester (5-2) 8.9762, 8. Richmond Edison (5-2) 7.2041, 9. Mantua Crestwood (3-3) 6.7172, 10. Magnolia Sandy Valley (4-3) 6.4293, 11. Columbiana Crestview (3-4) 5.8469, 12. Rootstown (4-3) 5.3839, 13. Jefferson Area (3-4) 5, 14. Youngstown Liberty (4-3) 4.85, 15. Conneaut (3-4) 4.7547, 16. Burton Berkshire (4-3) 4.7158, 17. Cle. Hts. Lutheran East (3-4) 4.6837, 18. Rayland Buckeye Local (2-3) 4.2846, 19. Warrensville Hts. (2-5) 3.4323, 20. Cadiz Harrison Central (2-5) 2.9184

Region 18 – 1. Tontogany Otsego (6-0) 14.8144, 2. Bloomdale Elmwood (5-1) 11.9741, 3. Lewistown Indian Lake (5-2) 11.2143, 4. Ottawa-Glandorf (4-3) 10.8, 5. Elyria Cath. (5-2) 10.4733, 6. Pemberville Eastwood (6-1) 9.5869, 7. Findlay Liberty-Benton (5-1) 9.447, 8. Richwood North Union (6-1) 9.3622, 9. Lima Bath (5-2) 7.9071, 10. Genoa Area (4-3) 7.4913, 11. Kansas Lakota (5-2) 7.0442, 12. Apple Creek Waynedale (4-3) 5.0376, 13. Doylestown Chippewa (3-3) 4.9485, 14. Oak Harbor (4-3) 3.9596, 15. Bucyrus Wynford (3-4) 3.7345

Region 19 – 1. Piketon (6-0) 15.2594, 2. West Lafayette Ridgewood (7-0) 13.1915, 3. Ironton (6-1) 12.1018, 4. Canal Winchester Harvest Prep. (4-1) 11.0519, 5. Portsmouth (6-1) 10.2204, 6. Amanda-Clearcreek (5-2) 9.8163, 7. Gahanna Cols. Acad. (4-3) 8.6856, 8. Wheelersburg (4-3) 8.4628, 9. Minford (4-2) 7.8276, 10. Chillicothe Zane Trace (5-2) 7.4524, 11. Portsmouth West (3-4) 6.0641, 12. Zanesville West Muskingum (5-2) 5.823, 13. Baltimore Liberty Union (3-4) 5.2, 14. McDermott Northwest (3-4) 5.1353, 15. Wellston (3-4) 4.1161

Region 20 – 1. Cin. Taft (4-2) 12.4709, 2. Cin. Mariemont (6-1) 11.3786, 3. Springfield Shawnee (5-2) 10.5429, 4. Reading (5-1) 10.4583, 5. Camden Preble Shawnee (7-0) 9.6429, 6. Versailles (6-1) 9.45, 7. Brookville (5-2) 8.9214, 8. St. Bernard Roger Bacon (5-2) 8.1805, 9. Cin. Summit Country Day (3-2) 8.0247, 10. Cin. Purcell Marian (5-2) 6.9341, 11. Cin. Madeira (4-3) 6.7755, 12. Williamsburg (4-3) 5.424, 13. Carlisle (3-4) 5.3857, 14. Sabina East Clinton (4-3) 5.3065, 15. Blanchester (3-3) 5.1133

Division VI

Region 21 – 1. Columbia Station Columbia (7-0) 12.949, 2. Mogadore (6-1) 12.109, 3. New Middletown Springfield (6-1) 11.6127, 4. Leavittsburg LaBrae (6-1) 10.4184, 5. Brookfield (5-1) 8.6142, 6. Sullivan Black River (5-2) 7.8733, 7. Creston Norwayne (5-2) 7.8276, 8. Canton Central Cath. (3-4) 7.6356, 9. Middlefield Cardinal (5-2) 7.5515, 10. Berlin Center Western Reserve (4-3) 6.5372, 11. East Canton (3-2) 5.8443, 12. Hanoverton United (5-1) 5.7941, 13. Andover Pymatuning Valley (5-1) 5.7549, 14. Jeromesville Hillsdale (3-4) 3.9796, 15. Wellington (3-4) 2.8673

Region 22 – 1. Archbold (7-0) 15.0642, 2. Columbus Grove (7-0) 13.6643, 3. Ashland Crestview (7-0) 12.119, 4. Carey (6-1) 11.0714, 5. Defiance Tinora (6-1) 10.9329, 6. Liberty Center (5-2) 10.3773, 7. Gibsonburg (6-1) 9.1518, 8. Oregon Cardinal Stritch (4-1) 8.6143, 9. North Robinson Colonel Crawford (6-1) 8.1465, 10. Collins Western Reserve (5-2) 7.5036, 11. Attica Seneca East (5-2) 5.6263, 12. Bluffton (4-3) 5.0303, 13. Delta (4-3) 4.6252, 14. Tol. Ottawa Hills (4-3) 3.051, 15. Van Buren (2-4) 2.8409

Region 23 – 1. Beverly Fort Frye (5-1) 13.3276, 2. West Jefferson (7-0) 12.3571, 3. Galion Northmor (7-0) 12.3367, 4. Cols. Africentric (5-1) 10.2319, 5. Proctorville Fairland (5-1) 10.1552, 6. Barnesville (5-1) 8.8563, 7. Worthington Christian (5-1) 6.6364, 8. Willow Wood Symmes Valley (6-0) 6.3958, 9. Nelsonville-York (4-3) 6.1652, 10. Lucasville Valley (4-3) 5.6244, 11. Centerburg (4-2) 5.2803, 12. KIPP Columbus (4-3) 5.1053, 13. Johnstown Northridge (4-3) 4.6875, 14. Coal Grove Dawson-Bryant (4-2) 4.685, 15. Lore City Buckeye Trail (3-4) 4.3705

Region 24 – 1. Mechanicsburg (7-0) 10.355, 2. Harrod Allen East (5-2) 10.0967, 3. Coldwater (6-1) 8.8357, 4. Arcanum (6-1) 8.3878, 5. Cin. Gamble Montessori (5-1) 6.2602, 6. Milford Center Fairbanks (5-2) 6.1429, 7. Bainbridge Paint Valley (4-3) 5.7444, 8. Anna (3-4) 5.3357, 9. Springfield Northeastern (4-3) 4.285, 10. Cin. Country Day (5-2) 4.165, 11. Delphos Jefferson (3-4) 3.7222, 12. Jamestown Greeneview (3-4) 2.5938, 13. Fort Recovery (2-5) 2.5857, 14. Chillicothe Huntington (1-5) 1.986, 15. New Paris National Trail (2-5) 1.7714

Division VII

Region 25 – 1. Norwalk St. Paul (7-0) 13.5795, 2. Lucas (6-1) 11.1643, 3. Independence (6-1) 10.4717, 4. Cuyahoga Hts. (4-1) 8.9282, 5. Dalton (5-2) 8, 6.Warren John F. Kennedy (4-2) 7.2135, 7. Salineville Southern (5-2) 7.1824, 8. Lowellville (5-2) 6.1878, 9. Malvern (5-2) 6.1696, 10. Youngstown Valley Christian (5-1) 5.7892, 11. Plymouth (4-3) 4.9921, 12. Windham (4-2) 4.6322, 13. Monroeville (3-4) 3.9957, 14. Vienna Mathews (4-2) 3.8394, 15. Wellsville (3-2) 3.2494

Region 26 – 1. Lima Central Cath. (6-1) 11.4082, 2. Edon (6-1) 9.5361, 3. Bascom Hopewell-Loudon (6-1) 9.4702, 4. McComb (6-1) 8.8413, 5. McGuffey Upper Scioto Valley (6-1) 7.8903, 6. Convoy Crestview (5-2) 6.9071, 7. Hamler Patrick Henry (5-2) 6.3714, 8. Leipsic (4-3) 5.8297, 9. Antwerp (5-2) 5.5493, 10. Defiance Ayersville (3-3) 5.4444, 11. Dola Hardin Northern (4-3) 5.3247, 12. Waynesfield-Goshen (6-1) 5.2143, 13. Pandora-Gilboa (4-3) 4.6224, 14. Sycamore Mohawk (2-5) 4.2714, 15. Spencerville (3-4) 3.7929

Region 27 – 1. Shadyside (6-0) 11.9412, 2. Newark Cath. (7-0) 10.9286, 3. Sugar Grove Berne Union (6-0) 10.6182, 4. Howard East Knox (5-2) 8.1633, 5. Glouster Trimble (4-2) 7.7781, 6. Waterford (4-2) 6.935, 7. New Matamoras Frontier (4-1) 6.8411, 8. Hannibal River (3-4) 5.3108, 9. Caldwell (4-3) 5.172, 10. Woodsfield Monroe Central (3-3) 4.4167, 11. Lancaster Fisher Cath. (4-3) 3.8817, 12. Corning Miller (3-2) 3.6068, 13. Danville (3-4) 3.3265, 14. Bowerston Conotton Valley (3-3) 3.2378, 15. Racine Southern (3-3) 2.866

Region 28 – 1. Maria Stein Marion Local (7-0) 15.233, 2. New Madison Tri-Village (6-1) 10.6714, 3. Portsmouth Notre Dame (5-1) 8.5037, 4. DeGraff Riverside (5-2) 7.6643, 5. St. Henry (5-2) 7.3469, 6. New Bremen (5-2) 6.9286, 7. Cin. College Preparatory (4-2) 6.3929, 8. Springfield Cath. Central (6-1) 5.6252, 9. Fayetteville-Perry (4-3) 4.8839, 10. Portsmouth Sciotoville (4-1) 4.4753, 11. Ansonia (4-3) 4.3429, 12. Troy Christian (4-3) 3.5545, 13. Lewisburg Tri-County North (3-4) 3.0929, 14. Lockland (2-3) 2.8474, 15. Cin. Miami Valley Christian Acad. (2-5) 2.3782

OHSAA Computer Football Rankings For 9/21/21

Presented By Atomic Speedway

Top 16 schools from each region in the final report Oct. 24 will qualify for the playoffs.

Division I

Region 1 – 1. Medina (5-0-0) 13.45, 2. Lakewood St. Edward (5-0-0) 12.8649, 3. Massillon Jackson (5-0-0) 10.35, 4. Stow-Munroe Falls (4-1-0) 9.05, 5. Cleveland Heights (5-0-0) 9, 6. Berea-Midpark (3-2-0) 8.85, 7. Mentor (3-2-0) 8.133, 8. Canton McKinley (3-2-0) 7.9424, 9. Cle. St. Ignatius (3-2-0) 6.9959, 10. Elyria (3-2-0) 6.25, 11. Brunswick (3-2-0) 6.149, 12. Strongsville (3-2-0) 5.55, 13. Canton GlenOak (1-3-0) 1.625, 14. Solon (1-4-0) 1.3, 15. Euclid (0-5-0) 0, 15. Lorain (0-5-0) 0, 15. Shaker Hts. (0-4-0) 0

Region 2 – 1. Marysville (4-0-0) 12.7778, 2. Springfield (4-0-0) 12.611, 3. Centerville (4-1-0) 10.2, 4. Dublin Jerome (4-1-0) 9.4857, 5. Powell Olentangy Liberty (3-2-0) 7.6919, 6. Kettering Fairmont (4-1-0) 7.4947, 7. Springboro (3-1-0) 7.4306, 8. Tol. Whitmer (4-1-0) 7.3232, 9. Dublin Coffman (2-3-0) 6.45, 10. Huber Hts. Wayne (3-2-0) 6.2521, 11. Perrysburg (3-2-0) 5.1677, 12. Miamisburg (3-2-0) 4.6714, 13. Findlay (2-3-0) 4.6, 14. Clayton Northmont (2-2-0) 4.1868, 15. Delaware Hayes (2-3-0) 4.15, 16. Beavercreek (0-5-0) 0, 16. Middletown (0-5-0) 0, 16. Tol. Start (0-5-0) 0

Region 3 – 1. Upper Arlington (5-0-0) 12.0701, 2. Gahanna Lincoln (3-1-0) 11.9861, 3. Pickerington Central (4-1-0) 10.9163, 4. New Albany (5-0-0) 10.4, 5. Hilliard Darby (4-1-0) 10.151, 6. Pickerington North (4-1-0) 8.3143, 7. Hilliard Davidson (4-1-0) 8.1122, 8. Westerville North (3-2-0) 6.5102, 9. Hilliard Bradley (2-3-0) 4.8469, 10. Groveport-Madison (2-3-0) 4.3687, 11. Grove City Central Crossing (3-2-0) 4.1122, 12. Galloway Westland (2-3-0) 3.8021, 13. Thomas Worthington (2-2-0) 3.7917, 14. Westerville Central (1-3-0) 3.5694, 15. Lancaster (1-4-0) 2.5131, 16. Grove City (0-4-0) 0, 16. Newark (0-5-0) 0, 16. Lewis Center Olentangy Orange (0-5-0) 0, 16. Reynoldsburg (0-4-0) 0

Region 4 – 1. Cin. St. Xavier (5-0-0) 15.7, 2. Cin. Archbishop Moeller (4-1-0) 12.102, 3. Milford (4-1-0) 10.3545, 4. Liberty Twp. Lakota East (4-1-0) 9.6898, 5. Cin. Princeton (4-1-0) 9.3939, 6. West Chester Lakota West (4-1-0) 9.0776, 7. Cin. Colerain (3-2-0) 7.1323, 8. Cin. Sycamore (3-2-0) 5.1131, 9. Mason (2-3-0) 4.5697, 10. Cin. Walnut Hills (2-3-0) 3.9837, 11. Hamilton (1-2-0) 2.9792, 12. Cin. Elder (1-3-0) 2.8483, 13. Cin. Western Hills (1-1-0) 2.25, 14. Fairfield (1-3-0) 1.625, 15. Cincinnati West Clermont (1-4-0) 1.3, 16. Lebanon (0-4-0) 0, 16. Cin. Oak Hills (0-5-0) 0

Division II

Region 5 – 1. Cle. Benedictine (4-0-0) 12.941, 2. Willoughby South (5-0-0) 10.8495, 3. Hudson (5-0-0) 8.55, 4. Macedonia Nordonia (4-1-0) 8.45, 5. Austintown-Fitch (3-1-0) 7.3472, 6. Lyndhurst Brush (4-1-0) 7, 7. Boardman (4-1-0) 6.9, 8. Akron Archbishop Hoban (2-2-0) 6.0568, 9. Maple Hts. (3-1-0) 5.8666, 10. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (3-2-0) 4.4278, 11. Painesville Riverside (3-2-0) 4.0556, 12. Eastlake North (2-3-0) 3.45, 13. Bedford (2-3-0) 3.4, 14. Ashtabula Lakeside (2-3-0) 2.9122, 15. Akron Kenmore-Garfield (2-3-0) 2.8278, 16. Twinsburg (1-4-0) 2.3, 17. Garfield Hts. (1-4-0) 2.2735, 18. Cle. John Hay (1-4-0) 2.1224, 19. Hunting Valley University School (1-3-0) 2.1134, 20. Akron Ellet (1-3-0) 1.9306

Region 6 – 1. Medina Highland (4-1-0) 13.15, 2. Fremont Ross (5-0-0) 11.15, 3. Avon Lake (4-1-0) 10.75, 4. Barberton (4-1-0) 9.4, 5. North Olmsted (4-1-0) 8.95, 6. North Royalton (4-1-0) 8.75, 7. Lakewood (4-1-0) 8.3206, 8. Avon (3-2-0) 8.2, 9. Olmsted Falls (4-1-0) 7.7, 10. Cle. Rhodes (3-1-0) 7.309, 11. Tol. St. John’s (2-2-0) 6.9452, 12. Tol. Central Cath. (3-2-0) 6.249, 13. Whitehouse Anthony Wayne (3-2-0) 5.7232, 14. North Ridgeville (3-2-0) 5.3857, 15. Parma Hts. Valley Forge (2-2-0) 4.5972, 16. Tol. St. Francis de Sales (2-3-0) 4.4, 17. Oregon Clay (2-3-0) 3.9667, 18. Westlake (2-3-0) 3.6979, 19. Sylvania Northview (3-2-0) 3.3, 20. Parma (2-2-0) 3.0492

Region 7 – 1. Sunbury Big Walnut (5-0-0) 11.1041, 2. Canal Winchester (4-1-0) 8.6735, 3. Delaware Olentangy Berlin (4-1-0) 8.5, 4. Uniontown Lake (4-0-0) 7.6039, 5. Green (3-2-0) 6.9333, 6. Westerville South (2-2-0) 6.5, 7. Marion Harding (3-2-0) 5.6, 8. North Canton Hoover (3-2-0) 5.3182, 9. Dublin Scioto (3-2-0) 5.2306, 10. Massillon Washington (3-2-0) 5.0245, 11. Wooster (3-2-0) 4.2, 12. Whitehall-Yearling (2-2-0) 3.2992, 13. Lewis Center Olentangy (2-3-0) 2.6, 14. Cols. St. Charles (1-4-0) 2.4, 14. Cols. Independence (2-3-0) 2.4, 16. Pataskala Licking Hts. (2-3-0) 2.3061, 17. Pataskala Watkins Memorial (2-3-0) 1.8, 18. Cols. Whetstone (1-3-0) 1.5, 19. Mount Vernon (1-4-0) 1.3, 20. Worthington Kilbourne (1-4-0) 1.2

Region 8 – 1. Cin. LaSalle (4-0-0) 13.2163, 2. Kings Mills Kings (5-0-0) 12.95, 3. Piqua (4-0-0) 11.3488, 4. Ashville Teays Valley (5-0-0) 8.5653, 5. Cin. Withrow (5-0-0) 8.3804, 6. Cin. Turpin (4-1-0) 8.1, 7. Lima Senior (3-1-0) 7.2273, 8. Cin. Anderson (3-2-0) 6.4082, 9. Xenia (3-1-0) 5.1818, 10. Troy (2-2-0) 4.9186, 11. New Carlisle Tecumseh (3-2-0) 4.6286, 12. Cin. Winton Woods (3-2-0) 4.3701, 13. Trenton Edgewood (2-2-0) 4.3611, 14. Riverside Stebbins (3-2-0) 3.9122, 15. Day. Belmont (1-2-0) 3.7553, 16. Sidney (2-3-0) 3.4245, 17. Morrow Little Miami (2-3-0) 2.8556, 18. Cols. Briggs (1-2-0) 2.7595, 19. Oxford Talawanda (1-3-0) 1.9861, 20. Loveland (1-4-0) 1.95

Division III

Region 9 – 1. Chagrin Falls Kenston (5-0-0) 12.3, 2. Chardon (5-0-0) 11.15, 3. Dover (4-0-0) 11.0417, 4. Streetsboro (4-0-0) 10.7556, 5. Aurora (5-0-0) 10, 6. Steubenville (4-1-0) 9.8563, 7. Hubbard (5-0-0) 8.85, 8. Canfield (4-1-0) 8.0245, 9. Tallmadge (4-1-0) 7.4082, 10. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (3-2-0) 7.3424, 11. Akron St. Vincent-St Mary (3-2-0) 6.9, 12. Chesterland West Geauga (3-2-0) 5.8773, 13. Niles McKinley (3-1-0) 5.6667, 14. New Philadelphia (3-2-0) 5.65, 15. Alliance (2-3-0) 4.0918, 16. Ravenna (2-3-0) 4.0677, 17. Warren Howland (2-3-0) 3.9495, 18. Painesville Harvey (2-3-0) 2.7309, 19. Alliance Marlington (2-3-0) 2.6556, 20. Youngstown Chaney (2-3-0) 2.5545

Region 10 – 1. Millersburg West Holmes (5-0-0) 10.4551, 2. Norton (5-0-0) 9.3837, 3. Medina Buckeye (4-1-0) 8.5857, 4. Bay Village Bay (3-1-0) 7.9143, 5. Mansfield Senior (3-2-0) 7.5, 6. Parma Padua Franciscan (4-1-0) 7.4808, 7. Rocky River (3-2-0) 6.6859, 8. Tiffin Columbian (3-2-0) 6.3, 9. Caledonia River Valley (3-2-0) 5.1918, 10. Cle. Central Cath. (2-2-0) 4.0682, 11. Parma Hts. Holy Name (1-3-0) 3.875, 12. Lodi Cloverleaf (2-2-0) 3.8409, 13. Lexington (2-3-0) 3.75, 14. Copley (2-3-0) 3.6, 15. Sylvania Southview (2-3-0) 2.7592, 16. Cle. Collinwood (1-1-0) 2.75, 17. Sandusky (2-3-0) 2.5, 18. Norwalk (1-4-0) 2.05, 19. Defiance (2-3-0) 2, 20. Ashland (1-4-0) 1.85

Region 11 – 1. Granville (5-0-0) 11.0163, 2. Mount Orab Western Brown (4-1-0) 9.8061, 3. Cols. Hamilton Township (3-0-0) 7.7692, 4. Bellefontaine (4-1-0) 7.7, 5. Dresden Tri-Valley (4-1-0) 7.55, 6. Cols. Bishop Hartley (3-2-0) 7.3237, 7. Thornville Sheridan (4-1-0) 6.7, 8. Delaware Buckeye Valley (3-2-0) 6.4293, 9. Jackson (3-2-0) 6.3818, 10. Cols. South (4-1-0) 6.2837, 11. Cols. Bishop Watterson (3-2-0) 6.2633, 12. Cols. Eastmoor Acad. (3-2-0) 5.6959, 13. London (3-2-0) 5.2449, 14. Washington C.H. Miami Trace (3-2-0) 5.0687, 15. Zanesville (2-2-0) 4.5042, 16. Cols. St. Francis DeSales (2-3-0) 4.1182, 17. Marietta (3-2-0) 3.9309, 18. Plain City Jonathan Alder (2-3-0) 3.65, 19. Cols. Beechcroft (2-3-0) 3.5245, 20. Chillicothe (2-2-0) 3

Region 12 – 1. Hamilton Badin (5-0-0) 13.7848, 2. Monroe (4-1-0) 9.6082, 3. Bellbrook (3-2-0) 9.05, 4. Lima Shawnee (4-1-0) 8.55, 5. Hamilton Ross (3-1-0) 8.3889, 6. Wapakoneta (3-2-0) 8.15, 7. Tipp City Tippecanoe (4-1-0) 8.1184, 8. St. Marys Memorial (3-2-0) 7.85, 9. Cin. Mount Healthy (4-1-0) 6.7, 10. Cin. Hughes (3-0-0) 6.0886, 11. Franklin (3-2-0) 5.7737, 12. Cin. Northwest (3-2-0) 4.7152, 13. Elida (3-2-0) 4.1, 14. Middletown Bishop Fenwick (2-3-0) 3.7347, 15. Kettering Archbishop Alter (2-3-0) 3.7162, 16. Day. Chaminade Julienne (1-2-0) 3.519, 17. Day. Dunbar (1-2-0) 2.1667, 18. Day. Carroll (1-4-0) 2.0596, 19. Day. David H Ponitz (2-3-0) 1.9, 20. New Richmond (1-3-0) 1.8056

Division IV

Region 13 – 1. Beloit West Branch (5-0-0) 9.5878, 2. Cle. Villa Angela-St. Joseph (3-0-0) 9.5506, 3. Youngstown Ursuline (4-1-0) 9.398, 4. Perry (4-1-0) 8.9, 5. Gates Mills Gilmour Acad. (3-1-0) 7.9761, 6. Salem (4-1-0) 7.8879, 7. Navarre Fairless (5-0-0) 7.6303, 8. Girard (4-1-0) 7.0102, 9. Gates Mills Hawken (3-2-0) 5.2041, 10. Chagrin Falls (3-2-0) 4.7697, 11. Lisbon Beaver (3-2-0) 4.4979, 12. Cuy. Falls Cuy. Valley Christian Acad. (3-2-0) 4.2105, 13. Canton South (3-2-0) 4.2101, 14. Canal Fulton Northwest (2-3-0) 3.45, 15. Poland Seminary (2-3-0) 3.35, 16. Cle. Glenville  (2-3-0) 3.2856, 17. East Cle. Shaw (2-3-0) 2.6122, 18. Ashtabula Edgewood (2-3-0) 2.5061, 19. Mentor Lake Cath. (1-4-0) 2.3856, 20. Cle. John Adams (2-3-0) 2.2

Region 14 – 1. Bellevue (4-1-0) 8.9, 2. Van Wert (4-1-0) 8.7, 3. Port Clinton (4-1-0) 8.2899, 4. Wooster Triway (3-0-0) 8.1042, 5. Clyde (4-1-0) 8.1, 6. Sandusky Perkins (4-1-0) 7.95, 7. Rocky River Lutheran West (4-1-0) 7.3869, 8. Tol. Scott (4-1-0) 7.3313, 9. Bellville Clear Fork (3-2-0) 6.9, 10. Shelby (4-1-0) 6.7531, 11. Galion (3-2-0) 5.55, 12. LaGrange Keystone (3-1-0) 4.9583, 13. Bryan (3-2-0) 4.3, 13. Rossford (3-2-0) 4.3, 15. Oberlin Firelands (3-2-0) 4.2, 16. Huron (2-3-0) 3.45, 17. Milan Edison (2-3-0) 3.4, 18. Wauseon (3-2-0) 3.1, 19. Sheffield Brookside (2-2-0) 2.875, 20. Upper Sandusky (2-3-0) 2.6

Region 15 – 1. Carroll Bloom-Carroll (5-0-0) 10.6061, 2. Gnadenhutten Indian Valley (3-0-0) 8.9375, 3. St. Clairsville (4-1-0) 7.5063, 4. Carrollton (4-1-0) 7.2313, 5. Byesville Meadowbrook (4-1-0) 7.1333, 6. Cols. Linden McKinley (4-1-0) 6.6727, 7. Belmont Union Local (4-0-0) 6.5682, 8. Duncan Falls Philo (4-1-0) 6.2758, 9. New Concord John Glenn (2-2-0) 5.9444, 10. Circleville Logan Elm (3-2-0) 5.4289, 11. Sparta Highland (3-2-0) 5.1253, 12. Heath (3-2-0) 5.1222, 13. Gallipolis Gallia Acad. (2-1-0) 5, 14. Newark Licking Valley (2-2-0) 4.9306, 15. Cambridge (3-2-0) 4.6327, 16. McArthur Vinton County (3-1-0) 4.5801, 17. Zanesville Maysville (2-3-0) 4.0727, 18. Cols. East (3-2-0) 3.9122, 19. Warsaw River View (2-3-0) 3.1776, 20. Vincent Warren (2-3-0) 2.8402

Region 16 – 1. Eaton (5-0-0) 11.4616, 2. Cin. Wyoming (5-0-0) 9.2857, 3. Cin. Archbishop McNicholas (5-0-0) 9.0306, 4. Waverly (4-0-0) 8.9761, 5. St. Paris Graham Local (3-1-0) 8.1573, 6. Greenfield McClain (4-0-0) 7.7045, 7. Clarksville Clinton-Massie (3-1-0) 7.2837, 8. Bethel-Tate (3-1-0) 6.9545, 9. West Milton Milton-Union (4-1-0) 6.5, 10. Germantown Valley View (3-2-0) 5.3253, 11. Cleves Taylor (3-2-0) 5.049, 12. Hillsboro (3-2-0) 4.9707, 13. Washington C.H. Washington (2-2-0) 4.9167, 14. Day. Oakwood (2-3-0) 4.75, 15. Day. Northridge (3-2-0) 4.7, 16. Waynesville (4-1-0) 4.5101, 17. Cin. Shroder (2-1-0) 3.7588, 18. Springfield Kenton Ridge (3-2-0) 3.65, 19. Cin. Indian Hill (1-4-0) 2.8192, 20. Batavia (1-3-0) 2.0341

Division V

Region 17 – 1. Kirtland (4-0-0) 10.875, 2. Canfield South Range (5-0-0) 9.5475, 3. Garrettsville Garfield (5-0-0) 9.3525, 4. Bellaire (5-0-0) 8.899, 5. Sugarcreek Garaway (5-0-0) 8.7475, 6. Ravenna Southeast (5-0-0) 7.4263, 7. Magnolia Sandy Valley (4-1-0) 6.1283, 8. Columbiana Crestview (3-2-0) 4.9253, 9. Cle. Hts. Lutheran East (3-2-0) 4.85, 10. Jefferson Area (3-2-0) 4.8367, 11. Akron Manchester (3-2-0) 4.5408, 12. Rootstown (3-2-0) 4.1265, 13. Richmond Edison (3-2-0) 4.0697, 14. Conneaut (2-3-0) 3.3433, 15. Burton Berkshire (3-2-0) 2.8688, 16. Mantua Crestwood (1-3-0) 2.6806, 17. Cadiz Harrison Central (2-3-0) 2.6673, 18. Youngstown Liberty (2-3-0) 2.6, 19. Atwater Waterloo (2-3-0) 2.1071, 20. Rayland Buckeye Local (1-3-0) 1.8301

Region 18 – 1. Tontogany Otsego (5-0-0) 10.15, 2. Pemberville Eastwood (5-0-0) 7.9, 3. Ottawa-Glandorf (3-2-0) 7.7, 4. Lewistown Indian Lake (3-2-0) 7.1, 5. Richwood North Union (4-1-0) 6.8838, 6. Elyria Cath. (3-2-0) 6.5828, 7. Findlay Liberty-Benton (4-1-0) 6.3184, 8. Bloomdale Elmwood (4-1-0) 6.3, 9. Doylestown Chippewa (3-1-0) 5.4846, 10. Lima Bath (3-2-0) 5.2, 11. Genoa Area (2-3-0) 4.85, 12. Bucyrus Wynford (3-2-0) 4.05, 13. Kansas Lakota (3-2-0) 3.8, 14. Brooklyn (3-2-0) 3.7579, 15. Oak Harbor (3-2-0) 3.2, 16. Marion Pleasant (1-4-0) 2.9677, 17. Bellefontaine Benjamin Logan (2-3-0) 2.7606, 18. Apple Creek Waynedale (2-3-0) 2.5163, 19. Millbury Lake (2-3-0) 2.0082, 20. Fairview Park Fairview (1-4-0) 1.8122

Region 19 – 1. Piketon (5-0-0) 9.803, 2. West Lafayette Ridgewood (5-0-0) 9.0918, 3. Ironton (4-1-0) 7.7306, 4. Portsmouth (4-1-0) 7.0113, 5. Canal Winchester Harvest Prep. (2-1-0) 6.5208, 6. Minford (3-1-0) 5.8182, 7. Portsmouth West (3-2-0) 5.3788, 8. Amanda-Clearcreek (3-2-0) 5.25, 9. Chillicothe Zane Trace (3-2-0) 5.098, 10. Wheelersburg (2-3-0) 4.8551, 11. Zanesville West Muskingum (4-1-0) 4.6526, 12. Gahanna Cols. Acad. (2-3-0) 4.432, 13. Cols. Bishop Ready (2-3-0) 3.95, 14. New Lexington (2-3-0) 3.4141, 15. Wellston (2-3-0) 3.1131, 16. Pomeroy Meigs (2-2-0) 2.9971, 17. Baltimore Liberty Union (2-3-0) 2.7, 18. Albany Alexander (2-3-0) 2.1082, 19. McConnelsville Morgan (1-3-0) 2.0927, 20. Coshocton (1-3-0) 1.6868

Region 20 – 1. Cin. Mariemont (4-1-0) 8.4, 2. Camden Preble Shawnee (5-0-0) 7.05, 3. Brookville (4-1-0) 6.95, 4. Cin. Madeira (4-1-0) 6.3768, 5. Reading (4-1-0) 6.1778, 6. Versailles (4-1-0) 5.6, 7. St. Bernard Roger Bacon (3-2-0) 5.3289, 8. Cin. Purcell Marian (3-2-0) 5.2289, 9. Springfield Shawnee (3-2-0) 4.85, 9. Carlisle (3-2-0) 4.85, 11. Cin. Summit Country Day (2-2-0) 4.7654, 12. Cin. Taft (2-2-0) 4.5225, 13. Sabina East Clinton (3-2-0) 3.9796, 14. Williamsburg (3-2-0) 3.3333, 15. Day. Meadowdale (3-1-0) 3.2967, 16. Springfield Greenon (2-2-0) 3.0278, 17. Batavia Clermont Northeastern (2-2-0) 2.8523, 18. Cin. Finneytown (2-3-0) 1.7, 19. Blanchester (1-3-0) 1.375, 20. London Madison Plains (1-4-0) 1.304

Division VI

Region 21 – 1. Columbia Station Columbia (5-0-0) 9.4505, 2. Mogadore (4-1-0) 8.2929, 3. New Middletown Springfield (4-1-0) 7.4909, 4. Leavittsburg LaBrae (4-1-0) 6.4061, 5. Hanoverton United (3-1-0) 5.1105, 6. Brookfield (3-1-0) 5.0417, 7. Middlefield Cardinal (3-2-0) 4.7134, 8. Sullivan Black River (3-2-0) 4.5347, 9. Creston Norwayne (3-2-0) 4.25, 10. Andover Pymatuning Valley (3-1-0) 3.8989, 11. East Canton (2-2-0) 3.8539, 12. Berlin Center Western Reserve (2-3-0) 2.6714, 13. Newton Falls (2-3-0) 2.65, 14. Rittman (2-2-0) 2.6477, 15. Jeromesville Hillsdale (2-3-0) 2.5091, 16. Mineral Ridge (2-3-0) 2.4081, 17. Wellington (2-3-0) 2.2653, 18. Oberlin (1-4-0) 2.2131, 19. Wickliffe (1-3-0) 2, 20. Canton Central Cath. (1-4-0) 1.75

Region 22 – 1. Archbold (5-0-0) 10.45, 2. Ashland Crestview (5-0-0) 8.15, 3. Columbus Grove (5-0-0) 7.9, 4. Carey (4-1-0) 7.2204, 5. Defiance Tinora (4-1-0) 7.2, 6. Gibsonburg (5-0-0) 6.9122, 7. Collins Western Reserve (4-1-0) 6.3, 8. Liberty Center (3-2-0) 5.75, 9. North Robinson Colonel Crawford (4-1-0) 5.6232, 10. Bluffton (4-1-0) 5.0727, 11. Oregon Cardinal Stritch (3-1-0) 4.9239, 12. Attica Seneca East (4-1-0) 4.35, 13. Delta (3-2-0) 4.2367, 14. Tol. Ottawa Hills (4-1-0) 3.95, 15. Van Buren (2-3-0) 2.55, 16. Metamora Evergreen (2-3-0) 1.8608, 17. Mt. Blanchard Riverdale (2-3-0) 1.4, 18. Northwood (1-2-0) 1.3333, 19. Sherwood Fairview (1-4-0) 0.8, 19. Haviland Wayne Trace (1-4-0) 0.8

Region 23 – 1. Beverly Fort Frye (4-0-0) 8.9205, 2. Cols. Africentric (4-1-0) 8.4899, 3. West Jefferson (5-0-0) 7.8879, 4. Galion Northmor (5-0-0) 7.8327, 5. Proctorville Fairland (3-1-0) 5.6932, 6. Worthington Christian (4-0-0) 5.6475, 7. Barnesville (3-1-0) 5.3596, 8. Willow Wood Symmes Valley (4-0-0) 4.2967, 9. Grandview Hts. (2-2-0) 4.2386, 10. KIPP Columbus (3-2-0) 4.2, 11. Fredericktown (3-2-0) 4.05, 12. Lucasville Valley (3-2-0) 3.7626, 13. Coal Grove Dawson-Bryant (3-1-0) 3.6483, 14. Centerburg (2-2-0) 3.4171, 15. Johnstown Northridge (2-3-0) 3.1979, 16. Lore City Buckeye Trail (2-3-0) 2.7938, 17. Nelsonville-York (2-3-0) 2.6247, 18. Mount Gilead (2-3-0) 2.5606, 19. Ironton Rock Hill (1-2-0) 2.0696, 20. Marion Elgin (1-4-0) 1.4071

Region 24 – 1. Coldwater (5-0-0) 7.5, 2. Mechanicsburg (5-0-0) 7.3313, 3. Arcanum (5-0-0) 6.0959, 4. Harrod Allen East (3-2-0) 5.9, 5. Anna (3-2-0) 4.7, 6. Springfield Northeastern (4-1-0) 4.3626, 7. Cin. Gamble Montessori (3-1-0) 4.125, 8. Bainbridge Paint Valley (3-2-0) 3.9918, 9. Milford Center Fairbanks (3-2-0) 3.7131, 10. Delphos Jefferson (2-3-0) 2.5111, 11. Cin. Country Day (3-2-0) 2.4, 12. Fort Recovery (2-3-0) 2.2, 13. North Lewisburg Triad (2-3-0) 2.1071, 14. New Paris National Trail (2-3-0) 1.85, 15. Cin. Deer Park (1-4-0) 1.7639, 16. Casstown Miami East (2-3-0) 1.7, 17. Chillicothe Huntington (1-3-0) 1.5694, 18. Covington (1-4-0) 0.9, 18. Jamestown Greeneview (1-4-0) 0.9, 20. Frankfort Adena (1-4-0) 0.8

Division VII

Region 25 – 1. Lucas (5-0-0) 9.45, 2. Independence (4-1-0) 7.5776, 3. Norwalk St. Paul (5-0-0) 7.4598, 4. Cuyahoga Hts. (3-1-0) 5.5, 5. Lowellville (4-1-0) 4.9388, 6. Windham (4-0-0) 4.9045, 7. Dalton (3-2-0) 4.6707, 8. Warren John F. Kennedy (3-1-0) 4.5983, 9. Plymouth (3-2-0) 4.05, 10. Youngstown Valley Christian (3-1-0) 4.0421, 11. Malvern (3-2-0) 3.8646, 12. Salineville Southern (3-2-0) 3.8141, 13. Vienna Mathews (2-2-0) 3.1868, 14. Wellsville (2-1-0) 3.1042, 15. Monroeville (2-3-0) 2.7, 16. McDonald (2-3-0) 2.6856, 17. Toronto (2-3-0) 2.3122, 18. Steubenville Cath. Central (2-3-0) 2.1646, 19. Greenwich South Central (2-2-0) 2.125, 20. Ashland Mapleton (1-3-0) 2.0227

Region 26 – 1. Bascom Hopewell-Loudon (5-0-0) 7.4, 2. Edon (4-1-0) 6.2838, 3. Lima Central Cath. (4-1-0) 5.5, 4. McComb (4-1-0) 5.35, 5. Defiance Ayersville (3-1-0) 5.1111, 6. McGuffey Upper Scioto Valley (4-1-0) 4.4646, 7. Hamler Patrick Henry (4-1-0) 4.45, 8. Convoy Crestview (4-1-0) 4.3, 9. Dola Hardin Northern (3-2-0) 3.9677, 10. Waynesfield-Goshen (4-1-0) 3.95, 11. Leipsic (3-2-0) 3.75, 12. Arlington (4-1-0) 3.25, 13. Spencerville (2-3-0) 3, 14. Antwerp (3-2-0) 2.7082, 15. Lima Perry (2-3-0) 2.5, 16. Edgerton (3-2-0) 2.3, 17. Tiffin Calvert (2-3-0) 2.1653, 18. Pandora-Gilboa (2-3-0) 2.1071, 19. Ada (1-4-0) 1.8, 20. Sycamore Mohawk (1-4-0) 1.4

Region 27 – 1. Newark Cath. (5-0-0) 9, 2. Sugar Grove Berne Union (5-0-0) 7.4776, 3. Shadyside (5-0-0) 7.3813, 4. Glouster Trimble (3-1-0) 5.657, 5. Howard East Knox (4-1-0) 5.649, 6. New Matamoras Frontier (4-1-0) 4.4129, 7. Waterford (2-2-0) 3.9942, 8. Hannibal River (2-3-0) 3.6367, 9. Racine Southern (3-1-0) 3.3401, 10. Caldwell (3-2-0) 3.1714, 11. Danville (2-3-0) 2.85, 12. Corning Miller (2-1-0) 2.7939, 13. Bowerston Conotton Valley (2-2-0) 2.2639, 14. Morral Ridgedale (2-2-0) 2.1433, 15. Lancaster Fisher Cath. (2-3-0) 1.7646, 16. Lancaster Fairfield Christian Acad. (2-3-0) 1.7608, 17. New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (1-4-0) 1.4071, 18. Cardington-Lincoln (1-3-0) 1.3889, 19. Reedsville Eastern (1-3-0) 1.2727, 20. Beallsville (1-3-0) 0.875, 20. Woodsfield Monroe Central (1-3-0) 0.875

Region 28 – 1. Maria Stein Marion Local (5-0-0) 10.2606, 2. Portsmouth Notre Dame (5-0-0) 7.0323, 3. New Bremen (4-1-0) 6.2788, 4. New Madison Tri-Village (4-1-0) 5.05, 5. Springfield Cath. Central (4-1-0) 4.9041, 6. Fayetteville-Perry (4-1-0) 4.8072, 7. DeGraff Riverside (3-2-0) 4.7, 8. Cin. College Preparatory (3-2-0) 4.1542, 9. Portsmouth Sciotoville (3-0-0) 4.1212, 10. Lewisburg Tri-County North (3-2-0) 3.4, 11. St. Henry (3-2-0) 2.8592, 12. Troy Christian (3-2-0) 2.7592, 13. Beaver Eastern (1-3-0) 2.0801, 14. Fort Loramie (2-3-0) 2.0545, 15. Ansonia (2-3-0) 1.85, 16. Cin. Miami Valley Christian Acad. (2-3-0) 1.5, 17. Lockland (1-3-0) 1.282, 18. S. Charleston Southeastern Local (1-3-0) 1.2727, 19. Franklin Furnace Green (1-3-0) 0.875, 19. Hamilton New Miami (1-3-0) 0.875, 19. Mt. Victory Ridgemont (1-3-0) 0.875

Week #1 For OHSAA Football Computer Rankings

Presented By McDonald’s, I’m Lovin’ It!

Top 16 teams advance to post-season at the end of regular season. Teams listed in bold font are those in top 16 in Litter Media coverage area.

Division I

Region 1 – 1. Medina (4-0) 10.275, 2. Lakewood St. Edward (4-0) 9.2848, 3. Massillon Jackson (4-0) 9.225, 4. Cleveland Heights (4-0) 8.25, 5. Stow-Munroe Falls (3-1) 7.575, 6. Elyria (3-1) 7.1, 7. Strongsville (3-1) 5.875, 8. Mentor (2-2) 5.8258, 9. Berea-Midpark (2-2) 5.3, 10. Canton McKinley (2-2) 4.8927, 11. Brunswick (2-2) 4.8367, 12. Cle. St. Ignatius (2-2) 4.5765, 13. Canton GlenOak (1-2) 2.1667, 14. Solon (1-3) 1.625, 15. Euclid (0-4) 0, 15. Lorain (0-4) 0, 15. Shaker Hts. (0-4) 0

Region 2 – 1. Marysville (3-0) 10.6667, 2. Springfield (3-0) 10.4906, 3. Centerville (3-1) 8.7015, 4. Kettering Fairmont (4-0) 8.018, 5. Dublin Jerome (3-1) 7.925, 6. Tol. Whitmer (3-1) 5.7866, 7. Powell Olentangy Liberty (2-2) 5.05, 8. Miamisburg (3-1) 5.0102, 9. Clayton Northmont (2-1) 4.4053, 10. Springboro (2-1) 4.3333, 11. Perrysburg (2-2) 4.1616, 12. Delaware Hayes (2-2) 4.125, 13. Findlay (2-2) 4.025, 14. Huber Hts. Wayne (2-2) 3.6701, 15. Dublin Coffman (1-3) 3.575, 16. Beavercreek (0-4) 0, 16. Middletown (0-4) 0, 16. Tol. Start (0-4) 0

Region 3 – 1. Hilliard Darby (4-0) 10.7184, 2. Upper Arlington (4-0) 9.5709, 3. New Albany (4-0) 9.25, 4. Pickerington Central (3-1) 8.6276, 5. Gahanna Lincoln (2-1) 7.8889, 6. Pickerington North (3-1) 7.301, 7. Hilliard Davidson (3-1) 6.4432, 8. Groveport-Madison (2-2) 4.9937, 9. Hilliard Bradley (2-2) 4.9107, 10. Thomas Worthington (2-1) 4.8333, 11. Galloway Westland (2-2) 4.4137, 12. Grove City Central Crossing (3-1) 4.375, 13. Westerville North (2-2) 4.1136, 14. Westerville Central (1-2) 3.3889, 15. Lancaster (1-3) 2.1566, 16. Grove City (0-3) 0, 16. Newark (0-4) 0, 16. Lewis Center Olentangy Orange (0-4) 0, 16. Reynoldsburg (0-3) 0

Region 4 – 1. Cin. Archbishop Moeller (4-0) 11.4331, 2. Cin. St. Xavier (4-0) 10.85, 3. Milford (3-1) 8.2614, 4. Liberty Twp. Lakota East (3-1) 7.426, 5. West Chester Lakota West (3-1) 7.375, 6. Cin. Princeton (3-1) 7.025, 7. Cin. Colerain (2-2) 5.8258, 8. Mason (2-2) 4.5631, 9. Cin. Sycamore (2-2) 4.4381, 10. Hamilton (1-1) 4.0625, 11. Cin. Walnut Hills (2-2) 4.0485, 12. Cin. Elder (1-2) 3.3333, 13. Cin. Western Hills (1-1) 2.25, 14. Fairfield (1-2) 2.1667, 15. Cincinnati West Clermont (1-3) 1.625, 16. Lebanon (0-3) 0, 16. Cin. Oak Hills (0-4) 0

Division II

Region 5 – 1. Cle. Benedictine (4-0) 10.4, 2. Willoughby South (4-0) 8.6023, 3. Hudson (4-0) 8, 4. Macedonia Nordonia (3-1) 7.025, 5. Lyndhurst Brush (3-1) 6.675, 6. Austintown-Fitch (2-1) 6.5556, 7. Akron Archbishop Hoban (2-1) 5.7083, 8. Boardman (3-1) 5.475, 9. Maple Hts. (2-1) 4.1111, 10. Eastlake North (2-2) 4.025, 11. Bedford (2-2) 3.5, 12. Ashtabula Lakeside (2-2) 3.4811, 13. Painesville Riverside (2-2) 3.425, 14. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (2-2) 3.3342, 15. Akron Kenmore-Garfield (2-2) 3.2841, 16. Garfield Hts. (1-3) 2.525, 17. Twinsburg (1-3) 1.975, 18. Hunting Valley University School (1-2) 1.9494, 19. Akron Ellet (1-3) 1.875, 19. Warren G. Harding (1-3) 1.875, 21. Cuyahoga Falls (1-3) 1.5, 21. Kent Roosevelt (1-3) 1.5

Region 6 – 1. Medina Highland (4-0) 12.025, 2. Avon Lake (4-0) 10.75, 3. Fremont Ross (4-0) 9.425, 4. Lakewood (4-0) 8.3131, 5. North Royalton (3-1) 7.95, 6. North Olmsted (3-1) 7.725, 7. Tol. St. John’s (2-1) 6.8071, 8. Cle. Rhodes (3-1) 6.5, 9. North Ridgeville (3-1) 6.2677, 10. Barberton (3-1) 6.05, 11. Parma Hts. Valley Forge (2-1) 5.0556, 12. Olmsted Falls (3-1) 5, 13. Avon (2-2) 4.575, 14. Tol. St. Francis de Sales (2-2) 4.475, 15. Tol. Central Cath. (2-2) 4.4, 16. Westlake (2-2) 4.175, 17. Whitehouse Anthony Wayne (2-2) 4.0366, 18. Oregon Clay (2-2) 3.975, 19. Parma (2-2) 2.9811, 20. Sylvania Northview (2-2) 2.75

Region 7 – 1. Sunbury Big Walnut (4-0) 8.7538, 2. Canal Winchester (3-1) 8.35, 3. Green (3-1) 7.35, 4. Uniontown Lake (3-0) 7.1255, 5. Delaware Olentangy Berlin (3-1) 6.35, 6. Westerville South (2-1) 6.1111, 7. Massillon Washington (3-1) 5.9745, 8. Whitehall-Yearling (2-1) 4.1742, 9. Marion Harding (2-2) 3.775, 10. Dublin Scioto (2-2) 3.5842, 11. North Canton Hoover (2-2) 3.35, 12. Cols. Independence (2-2) 3, 13. Pataskala Licking Hts. (2-2) 2.7311, 14. Cols. St. Charles (1-3) 2.625, 15. Wooster (2-2) 2.5, 16. Mount Vernon (1-3) 1.625, 16. Lewis Center Olentangy (1-3) 1.625, 18. Worthington Kilbourne (1-3) 1.5, 19. Massillon Perry (1-3) 1.375, 20. Pataskala Watkins Memorial (1-3) 1.125

Region 8 – 1. Kings Mills Kings (4-0) 9.8, 2. Cin. LaSalle (3-0) 9.1423, 3. Piqua (3-0) 8.1512, 4. Cin. Withrow (4-0) 7.3827, 5. Ashville Teays Valley (4-0) 6.6224, 6. Cin. Turpin (3-1) 6.05, 7. Lima Senior (2-1) 5.4205, 8. Cin. Anderson (2-2) 5.0227, 9. Riverside Stebbins (3-1) 4.7372, 10. Xenia (2-1) 4.1667, 11. Troy (1-2) 3.875, 12. New Carlisle Tecumseh (2-2) 3.4362, 13. Sidney (2-2) 3.3561, 14. Cols. Briggs (1-1) 3, 14. Cin. Winton Woods (2-2) 3, 16. Trenton Edgewood (1-2) 2.9444, 17. Morrow Little Miami (2-2) 2.875, 18. Loveland (1-3) 2.275, 19. Harrison (1-2) 1.8333, 20. Day. Belmont (0-2) 0, 20. Fairborn (0-3) 0, 20. Cols. Franklin Hts. (0-2) 0, 20. Oxford Talawanda (0-3) 0, 20. Cols. West (0-4) 0, 20. West Carrollton (0-3) 0

Division III

Region 9 – 1. Chagrin Falls Kenston (4-0) 10.225, 2. Steubenville (4-0) 9.3286, 3. Chardon (4-0) 9.275, 4. Streetsboro (3-0) 8.2566, 5. Aurora (4-0) 8.225, 6. Dover (3-0) 7.7778, 7. Hubbard (4-0) 7.075, 8. Canfield (3-1) 6.2222, 9. Tallmadge (3-1) 5.9672, 10. Niles McKinley (3-1) 5, 11. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (2-2) 4.95, 12. Akron St. Vincent-St Mary (2-2) 4.6, 13. Chesterland West Geauga (2-2) 4.4566, 14. New Philadelphia (2-2) 4.25, 15. Ravenna (2-2) 4.025, 16. Painesville Harvey (2-2) 3.1351, 17. Youngstown Chaney (2-2) 3.0795, 18. Warren Howland (1-3) 2.975, 19. Youngstown East (1-3) 1.8, 20. Akron Buchtel (1-3) 1.5, 20. Geneva (1-3) 1.5

Region 10 – 1. Millersburg West Holmes (4-0) 9.275, 2. Norton (4-0) 8.35, 3. Mansfield Senior (3-1) 7.225, 4. Medina Buckeye (3-1) 5.8447, 5. Bay Village Bay (2-1) 5.6311, 6. Caledonia River Valley (3-1) 5.5587, 7. Cle. Collinwood (1-0) 5.5, 8. Parma Padua Franciscan (3-1) 5.25, 9. Tiffin Columbian (2-2) 4.025, 10. Lexington (2-2) 3.8, 11. Rocky River (2-2) 3.6591, 12. Sylvania Southview (2-2) 3.3342, 13. Sandusky (2-2) 3.125, 14. Parma Hts. Holy Name (1-3) 2.9912, 15. Cle. Central Cath. (2-2) 2.875, 16. Lodi Cloverleaf (1-2) 2.3446, 17. Richfield Revere (1-3) 2.1061, 18. Norwalk (1-3) 1.75, 19. Copley (1-3) 1.5, 19. Tol. Rogers (1-2) 1.5

Region 11 – 1. Granville (4-0) 9.971, 2. Bellefontaine (4-0) 8.15, 3. Mount Orab Western Brown (3-1) 6.925, 4. Cols. Hamilton Township (2-0) 6.6538, 5. Cols. Bishop Hartley (2-2) 5.5543, 6. Dresden Tri-Valley (3-1) 5.425, 7. Washington C.H. Miami Trace (3-1) 5.3636, 8. Thornville Sheridan (3-1) 5.1964, 9. Delaware Buckeye Valley (2-2) 4.9432, 10. Cols. South (3-1) 4.8622, 11. Jackson (2-2) 4.5417, 12. Cols. Bishop Watterson (2-2) 4.0417, 13. Cols. Eastmoor Acad. (2-2) 3.2045, 14. Cols. St. Francis DeSales (1-3) 2.7121, 15. Marietta (2-2) 2.7092, 16. London (2-2) 2.5, 17. Zanesville (1-2) 2.1667, 18. Cols. Beechcroft (1-3) 2.1122, 19. Chillicothe (1-2) 2, 20. The Plains Athens (1-3) 1.9836

Region 12 – 1. Hamilton Badin (4-0) 10.95, 2. Hamilton Ross (3-0) 8.6667, 3. Lima Shawnee (4-0) 8.55, 4. Monroe (3-1) 6.8061, 5. Franklin (3-1) 6.0682, 6. Bellbrook (2-2) 5.775, 7. Tipp City Tippecanoe (3-1) 5.4974, 8. Cin. Mount Healthy (3-1) 4.9, 9. Wapakoneta (2-2) 4.7, 10. Cin. Northwest (3-1) 4.5556, 11. St. Marys Memorial (2-2) 4.25, 12. Middletown Bishop Fenwick (2-2) 4.2347, 13. Cin. Hughes (2-0) 4.193, 14. Elida (2-2) 2.925, 15. Day. Chaminade Julienne (1-2) 2.6742, 16. Day. Dunbar (1-2) 2.1667, 17. Day. Carroll (1-3) 1.825, 18. Greenville (1-3) 1.5, 19. Kettering Archbishop Alter (1-3) 1.25, 19. Celina (1-3) 1.25

Division IV

Region 13 – 1. Cle. Villa Angela-St. Joseph (3-0) 9.0556, 2. Beloit West Branch (4-0) 7.4722, 3. Salem (4-0) 7.375, 4. Gates Mills Gilmour Acad. (3-1) 7.075, 5. Youngstown Ursuline (3-1) 6.9311, 6. Girard (3-1) 6.7298, 7. Navarre Fairless (4-0) 6.475, 8. Perry (3-1) 6.3, 9. Cuy. Falls Cuy. Valley Christian Acad. (3-1) 4.9235, 10. Canton South (3-1) 4.55, 11. Chagrin Falls (2-2) 3.6136, 12. Poland Seminary (2-2) 3.3, 13. Gates Mills Hawken (2-2) 3.2121, 14. Lisbon Beaver (2-2) 3.0102, 15. Ashtabula Edgewood (2-2) 2.975, 16. Cle. John Adams (2-2) 2.75, 17. Mentor Lake Cath. (1-3) 2.6856, 18. Struthers (2-2) 2.5795, 19. Peninsula Woodridge (1-2) 2.5, 20. Canal Fulton Northwest (1-3) 1.925

Region 14 – 1. Van Wert (4-0) 8.325, 2. Tol. Scott (4-0) 7.2702, 3. Bellevue (3-1) 6.8, 4. Port Clinton (3-1) 6.4, 5. Galion (3-1) 6.275, 6. Rocky River Lutheran West (3-1) 6.2033, 7. Wooster Triway (2-0) 6.0625, 8. Sandusky Perkins (3-1) 5.6, 9. Shelby (3-1) 5.5306, 10. Clyde (3-1) 4.8, 11. Bellville Clear Fork (2-2) 4.325, 12. Huron (2-2) 3.95, 13. Sheffield Brookside (2-1) 3.618, 14. Oberlin Firelands (2-2) 3.4, 15. LaGrange Keystone (2-1) 3.3333, 16. Rossford (2-2) 3.25, 17. Upper Sandusky (2-2) 2.975, 18. Bryan (2-2) 2.775, 19. Wauseon (2-2) 2.65, 20. Milan Edison (1-3) 2.15

Region 15 – 1. Carroll Bloom-Carroll (4-0) 8.325, 2. Gnadenhutten Indian Valley (2-0) 7.0625, 3. Heath (3-1) 5.825, 4. Duncan Falls Philo (3-1) 5.725, 5. Cols. Linden McKinley (3-1) 5.65, 6. Belmont Union Local (3-0) 5.5556, 7. Byesville Meadowbrook (3-1) 5.4697, 8. Carrollton (3-1) 5.2412, 9. New Concord John Glenn (2-2) 5.15, 10. St. Clairsville (3-1) 4.9948, 11. Cambridge (3-1) 4.8, 12. Cols. East (3-1) 4.725, 13. Gallipolis Gallia Acad. (2-1) 4.2992, 14. McArthur Vinton County (2-1) 3.4494, 15. Sparta Highland (2-2) 3.4, 16. Circleville Logan Elm (2-2) 3.2294, 17. Vincent Warren (2-2) 3.2015, 18. Warsaw River View (2-2) 3.1684, 19. Newark Licking Valley (1-2) 2.9444, 20. Bexley (2-2) 2.75

Region 16 – 1. Eaton (4-0) 8.1528, 2. St. Paris Graham Local (3-0) 8.03, 3. Waverly (3-0) 7.2472, 4. Cin. Wyoming (4-0) 7.1957, 5. Cin. Archbishop McNicholas (4-0) 6.7917, 6. Greenfield McClain (3-0) 6.5, 7. Clarksville Clinton-Massie (2-1) 5.4444, 8. Bethel-Tate (2-1) 4.9444, 9. Waynesville (4-0) 4.8295, 10. Cin. Shroder (2-0) 4.75, 11. Day. Oakwood (2-2) 4.55, 12. West Milton Milton-Union (3-1) 4.425, 13. Germantown Valley View (2-2) 4.3952, 14. Washington C.H. Washington (2-2) 4.25, 15. Cleves Taylor (2-2) 3.6276, 16. Hillsboro (2-2) 3.4, 17. Springfield Kenton Ridge (2-2) 3.1, 18. Day. Northridge (2-2) 2.85, 19. Batavia (1-2) 2.3989, 20. Norwood (1-3) 1.7045

Division V

Region 17 – 1. Kirtland (3-0) 9.0556, 2. Canfield South Range (4-0) 7.9823, 3. Garrettsville Garfield (4-0) 7.525, 4. Sugarcreek Garaway (4-0) 7.175, 5. Bellaire (4-0) 7.1338, 6. Ravenna Southeast (4-0) 6.0871, 7. Jefferson Area (3-1) 5.55, 8. Cle. Hts. Lutheran East (3-1) 5.525, 9. Magnolia Sandy Valley (3-1) 5.3207, 10. Rootstown (3-1) 4.8131, 11. Richmond Edison (3-1) 4.5947, 12. Conneaut (2-2) 3.8036, 13. Akron Manchester (2-2) 3.7577, 14. Burton Berkshire (3-1) 3.4592, 15. Cadiz Harrison Central (2-2) 3.1086, 16. Columbiana Crestview (2-2) 3.0871, 17. Youngstown Liberty (2-2) 2.6, 18. Mantua Crestwood (1-3) 2.525, 19. Atwater Waterloo (2-2) 2.4571, 20. Rayland Buckeye Local (1-2) 2.1217

Region 18 – 1. Tontogany Otsego (4-0) 7.25, 2. Richwood North Union (4-0) 6.6982, 3. Bloomdale Elmwood (4-0) 6.4, 4. Elyria Cath. (3-1) 6.275, 5. Pemberville Eastwood (4-0) 5.975, 6. Findlay Liberty-Benton (3-1) 5.0459, 7. Lima Bath (3-1) 4.85, 8. Ottawa-Glandorf (2-2) 4.7, 9. Genoa Area (2-2) 4.275, 10. Doylestown Chippewa (2-1) 4.1816, 11. Lewistown Indian Lake (2-2) 3.825, 12. Brooklyn (2-2) 3.2361, 13. Bucyrus Wynford (2-2) 3.075, 14. Bellefontaine Benjamin Logan (2-2) 2.8321, 15. Marion Pleasant (1-3) 2.7626, 16. Kansas Lakota (2-2) 2.625, 17. Oak Harbor (2-2) 2.5, 18. Apple Creek Waynedale (2-2) 2.125, 19. Fairview Park Fairview (1-3) 2.1, 20. Millbury Lake (1-3) 1.4082

Region 19 – 1. Piketon (4-0) 7.5063, 2. West Lafayette Ridgewood (4-0) 7.375, 3. Portsmouth (4-0) 6.9311, 4. Ironton (3-1) 6.6313, 5. Amanda-Clearcreek (3-1) 5.55, 6. Zanesville West Muskingum (4-0) 5.5417, 7. Canal Winchester Harvest Prep. (2-1) 5, 8. Wheelersburg (2-2) 4.2577, 9. Cols. Bishop Ready (2-2) 4, 10. Chillicothe Zane Trace (2-2) 3.7386, 11. Minford (2-1) 3.5114, 12. New Lexington (2-2) 3.45, 13. Portsmouth West (2-2) 2.9836, 14. Baltimore Liberty Union (2-2) 2.7, 15. Gahanna Cols. Acad. (1-3) 2.5816, 16. Albany Alexander (2-2) 2.5332, 17. McConnelsville Morgan (1-2) 2.5, 18. Pomeroy Meigs (1-2) 1.7828, 19. Bidwell River Valley (1-1) 1.75, 20. Coshocton (1-3) 1.6301

Region 20 – 1. Cin. Mariemont (4-0) 8.55, 2. Reading (4-0) 6.5732, 3. Camden Preble Shawnee (4-0) 5.65, 4. Brookville (3-1) 5.4, 5. Cin. Madeira (3-1) 5.3, 6. St. Bernard Roger Bacon (3-1) 5.1097, 7. Cin. Purcell Marian (3-1) 4.9167, 8. Versailles (3-1) 4.55, 9. Carlisle (3-1) 4.425, 10. Day. Meadowdale (3-0) 4.2403, 11. Sabina East Clinton (3-1) 4.1351, 12. Springfield Shawnee (2-2) 3.8, 13. Batavia Clermont Northeastern (2-1) 3.5189, 14. Cin. Taft (2-2) 3.3586, 15. Williamsburg (2-2) 2.7092, 16. Cin. Summit Country Day (1-2) 2.6667, 17. Cin. Finneytown (2-2) 2.125, 18. Springfield Greenon (1-2) 1.6667, 19. London Madison Plains (1-3) 1.125, 20. Tipp City Bethel (0-4) 0, 20. Blanchester (0-3) 0, 20. Cin. Hills Christian Acad. (0-4) 0, 20. Cin. Clark Montessori (0-3) 0, 20. Middletown Madison (0-4) 0, 20. Cin. North College Hill (0-2) 0, 20. West Liberty-Salem (0-3) 0

Division VI

Region 21 – 1. Mogadore (3-1) 7.1818, 2. Columbia Station Columbia (4-0) 6.95, 3. New Middletown Springfield (3-1) 5.7753, 4. Leavittsburg LaBrae (3-1) 5.0077, 5. Hanoverton United (2-1) 4.0094, 6. East Canton (2-1) 3.7341, 7. Andover Pymatuning Valley (2-1) 3.7222, 8. Brookfield (2-1) 3.3333, 9. Sullivan Black River (2-2) 3.1086, 10. Newton Falls (2-2) 3.05, 10. Creston Norwayne (2-2) 3.05, 12. Jeromesville Hillsdale (2-2) 2.9, 13. Mineral Ridge (2-2) 2.8081, 14. Middlefield Cardinal (2-2) 2.7423, 15. Wellington (2-2) 2.6326, 16. Rittman (2-2) 2.6071, 17. Canton Central Cath. (1-3) 2.05, 18. Oberlin (1-3) 1.9836, 19. Smithville (1-3) 1.525, 20. Wickliffe (1-3) 1.375

Region 22 – 1. Archbold (4-0) 8.025, 2. Ashland Crestview (4-0) 6.775, 3. Carey (3-1) 6.4031, 4. Columbus Grove (4-0) 6.4, 5. Gibsonburg (4-0) 5.7, 6. Liberty Center (3-1) 5.6, 7. Defiance Tinora (3-1) 5.4, 8. Delta (3-1) 4.8182, 9. Collins Western Reserve (3-1) 4.5, 10. North Robinson Colonel Crawford (3-1) 4.425, 11. Bluffton (3-1) 4.1402, 12. Tol. Ottawa Hills (3-1) 3.875, 13. Oregon Cardinal Stritch (3-1) 3.8621, 14. Attica Seneca East (3-1) 3.825, 15. Metamora Evergreen (2-2) 2.2321, 16. Northwood (1-1) 2, 17. Mt. Blanchard Riverdale (2-2) 1.75, 18. Sherwood Fairview (1-3) 1, 18. Haviland Wayne Trace (1-3) 1, 20. Bucyrus (1-3) 0.875, 20. Van Buren (1-3) 0.875

Region 23 – 1. Cols. Africentric (3-1) 7.475, 2. Beverly Fort Frye (3-0) 6.8071, 3. Galion Northmor (4-0) 6.2247, 4. West Jefferson (4-0) 5.6641, 5. KIPP Columbus (3-1) 4.975, 6. Worthington Christian (3-0) 4.9026, 7. Proctorville Fairland (2-1) 4.4444, 8. Willow Wood Symmes Valley (4-0) 4.2434, 9. Barnesville (2-1) 4.1816, 10. Centerburg (2-1) 4.1111, 11. Johnstown Northridge (2-2) 3.5657, 12. Grandview Hts. (2-2) 3.4872, 13. Coal Grove Dawson-Bryant (2-1) 3.178, 14. Fredericktown (2-2) 2.925, 14. Mount Gilead (2-2) 2.925, 16. Lucasville Valley (2-2) 2.8586, 17. Lore City Buckeye Trail (2-2) 2.8321, 18. Ironton Rock Hill (1-1) 2.8125, 19. Nelsonville-York (1-3) 1.4858, 20. Sarahsville Shenandoah (1-2) 1.3333

Region 24 – 1. Coldwater (4-0) 6.95, 2. Mechanicsburg (4-0) 5.9672, 3. Harrod Allen East (3-1) 5.325, 4. Anna (3-1) 4.775, 5. Arcanum (4-0) 4.6403, 6. Springfield Northeastern (3-1) 3.9, 7. Cin. Gamble Montessori (2-1) 3.0644, 8. Cin. Country Day (3-1) 3, 9. Milford Center Fairbanks (2-2) 2.725, 10. Fort Recovery (2-2) 2.65, 11. Delphos Jefferson (2-2) 2.5076, 12. North Lewisburg Triad (2-2) 2.45, 13. Bainbridge Paint Valley (2-2) 2.25, 14. Cin. Deer Park (1-3) 2.0842, 15. Chillicothe Huntington (1-2) 1.9444, 16. Casstown Miami East (1-3) 1.25, 17. Jamestown Greeneview (1-3) 1.125, 18. Frankfort Adena (1-3) 1, 19. New Lebanon Dixie (1-3) 0.875, 19. New Paris National Trail (1-3) 0.875

Division VII

Region 25 – 1. Lucas (4-0) 6.575, 2. Norwalk St. Paul (4-0) 6.375, 3. Independence (3-1) 5.1837, 4. Cuyahoga Hts. (2-1) 4.8636, 5. Malvern (3-1) 4.4646, 6. Plymouth (3-1) 4.25, 7. Lowellville (3-1) 4.0485, 8. Warren John F. Kennedy (3-1) 4.0076, 9. Leetonia (1-0) 4, 10. Windham (3-0) 3.8933, 11. Vienna Mathews (2-1) 3.7378, 12. Youngstown Valley Christian (2-1) 3.3889, 13. Dalton (2-2) 3.3371, 14. Monroeville (2-2) 3.075, 15. Salineville Southern (2-2) 3.0606, 16. Toronto (2-2) 2.7372, 17. Steubenville Cath. Central (2-2) 2.6108, 18. Wellsville (1-1) 2.4375, 19. Ashland Mapleton (1-2) 2.3446, 20. New Washington Buckeye Central (2-2) 2.1071

Region 26 – 1. Bascom Hopewell-Loudon (4-0) 6.725, 2. Lima Central Cath. (3-1) 5.2, 3. Defiance Ayersville (2-1) 4.7778, 4. Edon (3-1) 4.25, 5. Dola Hardin Northern (3-1) 4.15, 6. McGuffey Upper Scioto Valley (3-1) 3.925, 7. McComb (3-1) 3.75, 8. Hamler Patrick Henry (3-1) 3.525, 9. Convoy Crestview (3-1) 3.4, 10. Arlington (3-1) 3.1, 11. Spencerville (2-2) 3.05, 12. Waynesfield-Goshen (3-1) 2.975, 13. Leipsic (2-2) 2.625, 14. Pandora-Gilboa (2-2) 2.1035, 15. Ada (1-3) 1.975, 16. Antwerp (2-2) 1.875, 16. Edgerton (2-2) 1.875, 18. Tiffin Calvert (1-3) 1.625, 19. Sycamore Mohawk (1-3) 1.225, 20. North Baltimore (1-2) 1.1667

Region 27 – 1. Newark Cath. (4-0) 6.875, 2. Shadyside (4-0) 5.8995, 3. Sugar Grove Berne Union (4-0) 5.8472, 4. Glouster Trimble (3-0) 5.5985, 5. Howard East Knox (3-1) 4.7917, 6. New Matamoras Frontier (3-1) 3.759, 7. Hannibal River (2-2) 3.5, 8. Waterford (2-2) 3.2917, 9. Bowerston Conotton Valley (2-1) 2.8889, 10. Danville (2-2) 2.85, 11. Racine Southern (2-1) 2.5, 12. Caldwell (2-2) 2.45, 13. Corning Miller (1-1) 2.1987, 14. Lancaster Fisher Cath. (2-2) 1.75, 14. Morral Ridgedale (2-2) 1.75, 16. New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (1-3) 1.5821, 17. Cardington-Lincoln (1-3) 1.35, 18. Lancaster Fairfield Christian Acad. (1-3) 1.2285, 19. Beallsville (1-2) 1.1667, 19. Reedsville Eastern (1-2) 1.1667

Region 28 – 1. Maria Stein Marion Local (4-0) 8.55, 2. Portsmouth Notre Dame (4-0) 6.0467, 3. Springfield Cath. Central (4-0) 4.9575, 4. DeGraff Riverside (3-1) 4.95, 5. New Bremen (3-1) 4.2601, 6. Portsmouth Sciotoville (3-0) 4.0644, 7. Fayetteville-Perry (3-1) 3.9235, 8. New Madison Tri-Village (3-1) 3.775, 9. Lewisburg Tri-County North (3-1) 3.575, 10. Cin. College Preparatory (2-2) 2.9124, 11. Troy Christian (3-1) 2.875, 12. Beaver Eastern (1-2) 2.4551, 13. Ansonia (2-2) 2.225, 14. Fort Loramie (2-2) 2, 14. St. Henry (2-2) 2, 16. Cin. Miami Valley Christian Acad. (2-2) 1.875, 17. Lockland (1-2) 1.5736, 18. S. Charleston Southeastern Local (1-2) 1.5644, 19. Hamilton New Miami (1-2) 1.1667, 19. Mt. Victory Ridgemont (1-2) 1.166

OHSAA State Soccer Final Headed To Lower.Com Field

Presented By McDonald’s, I’m Lovin’ It!

(Columbus) – The Ohio High School Athletic Association and Columbus Crew have announced an agreement to hold the OHSAA soccer state championship games at Lower.com Field for the next four years. 

The new world-class stadium sits on 12 acres in the Arena District of downtown Columbus and has a capacity for over 20,000 supporters. The venue includes a 220,000 square-foot canopy that covers all supporters during the match, providing shelter from weather conditions throughout the season.

“As a Club that is committed to championing soccer in our community and growing the game we love, we feel privileged to host a tournament that is a staple of Ohio high school sports here at Lower.com Field,” said Crew President & General Manager Tim Bezbatchenko. “Having participated in Ohio high school soccer, hosting the final of this tournament resonates with me on a personal level. Historic Crew Stadium served as the venue for OHSAA state soccer championships for two decades, and we are proud to continue that tradition at our new home, where student athletes can experience what it’s like to play in a professional, state-of-the-art, world-class venue.”

The OHSAA soccer state championships had been hosted at the Crew’s former home, Historic Crew Stadium, since it opened in 1999. The 2021 OHSAA soccer state championship games will be played November 12 and 13.

“We are very thankful for the partnership with the Crew SC and their commitment to high school soccer in Ohio,” said Doug Ute, OHSAA Executive Director. “We are so excited for the schools and communities to conclude their season and play for a state championship at this amazing new venue. We watched as it was being built and hoped that we would have a chance to play our state championship games there.”

At 225 feet wide by 360 feet long, the surface of the pitch at Lower.com Field sits 22 feet below the concourse level. The SubAir system used in the pitch allows it to recover faster from adverse weather conditions, as it can increase the temperature of the pitch root zone by up to 28 degrees, allowing for events played in cold conditions to occur with less buildup that normally might affect the flow of the game. Additionally, the SubAir system can drain water from the pitch in three minutes, while gravity systems usually used in stadiums can take up to 60 minutes.

The Nordecke, the stadium’s supporters’ section, has a 37-degree rake – the steepest in Major League Soccer – and has a capacity for 3,364 supporters, making it the second-largest supporters’ section in MLS.

OHSAA Pre-Season Cross Country Invitational

Presented By McDonald’s, I’m Lovin’ It!

Many area high school cross country teams will be participating in the 2021 OHSAA Cross Country Invitational Saturday, August 21st at Fortress Obetz and Memorial Park. 

Schedule of races:
Section A Girls Scored 5K Team Race Division 1 Schools 10am
Section B Boys Scored 5K Team Race Division 1 Schools 10:35am
Section C Girls Open 5K Race Division 1 & 2 Schools 11:10am
Section D Boys Open 5K Race Division 1 & 2 Schools 11:45am
Section E Girls Open 2.5 Mile Race All School Divisions 12:20pm
Section F Boys Open 2.5 Mile Race All School Divisions 12:40pm
Section G Girls Scored 5K Team & Division 3 Open Runners Division 2 and 3 Schools 1pm

Section H Boys Scored 5K Team & Division 3 Open Runners Division 2 and 3 Schools 1:35pm

Each school is limited to a maximum of 50 boys and 50 girls entrant participants throughout the entire day. Schools with less than 5 competitors may enter the team scored races (running as individual competitors) 

Division 1 Schools participating in Sections A & B races are limited to 10 participants per school 

Division 2 Schools participating in Sections G & H races are limited to 10 participants per school 

Division 3 Schools participating in Sections G & H races are not unlimited in number of participants 

Sections G & H will be separately team scored between Division 2 and Division 3 teams  

Sections C & D are limited to a maximum of 10 runners per school 
Sections E & F are limited to a maximum of 30 runners per school 

For Race Assignments, CLICK HERE…