HIGH SCHOOL TOURNAMENT SCORES

Presented by Hometown Motors, Inc., McDonald’s, Classic Brands Albany, Classic Brands Chillicothe and Rathkamp Financial

Follow us on Twitter for game updates: @litter_media

WEDNESDAY, MAY 17th
SOFTBALL DISTRICT FINAL
(Division 2 at Ohio University)
Sheridan vs Athens

DISTRICT SEMIS
(Division 3 at Unioto HS)
Wellston vs Crooksville
Portsmouth vs Zane Trace

(Division 4 at Rio Grande)
Waterford vs Portsmouth Clay
South Webster vs Belpre

BASEBALL SECTIONAL SEMI
(Division 1)
Gahanna Lincoln at Teays Valley
Westerville South at Lancaster

BASEBALL SECTIONAL FINAL
(Division 2)
Hillsboro at Unioto
Athens at Sheridan
Circleville at Jackson
Washington CH at New Lexington

(Division 4)
Granville Christian at Lancaster Fisher Catholic
Tree of Life at Fairfield Christian
Wellington at Berne Union

TUESDAY, MAY 17th
SOFTBALL DISTRICT SEMIS
(Division 1)
Olentangy 1, Teays Valley 0
Lancaster 9, Licking Heights 1

(Division 3 at Unioto HS)
Portsmouth West 10, Nelsonville York 0 (6 innings)
Leesburg Fairfield 5, Westfall 1

(Division 3 at Olentangy HS)
Cardington 9, Amanda Clearcreek 3

(Division 4 at Rio Grande)
Portsmouth Notre Dame 7, Peebles 2
Manchester 3, Symmes Valley 1

BASEBALL SECTIONAL SEMIS
(Division 3)
Southeastern 5
, Oak Hill 2
Eastern Brown 7, Nelsonville York 6
Minford 11, West Union 0 (5 innings)

SECTIONAL FINALS
(Division 4)
Symmes Valley 7, Paint Valley 1
Huntington 4, Eastern Meigs 3 (8 innings)
Whiteoak 8, Waterford 1
South Webster 10, Trimble 1
Lucasville Valley 7, Peebles 4
Leesburg Fairfield 6, Portsmouth Clay 3
Ironton Saint Joseph 11, Portsmouth Notre Dame 1
Southern 6, Manchester 3

MONDAY, MAY 16th
SOFTBALL DISTRICT SEMIS
(Division 2 at Ohio University)
Sheridan 4, Circleville 3
Athens 14, Gallia Academy 3 (5 innings)

(Division 2 District Semi at Pickerington Central)
Bloom Carroll 8, Licking Valley 1

(Division 3 District Semis at Unioto HS)
Wheelersburg 9, Northwest 1
Ironton 6, Adena 3

(Division 4 District Semis at Pickerington North)
Fairfield Christian 10, Berne Union 6

BASEBALL SECTIONAL SEMIS
(Division 1)

Dublin Jerome 7, Chillicothe 1
Whetstone 10, Logan 3

(Division 2)
Jackson 10
, Vinton County 0
Unioto 16, Fairfield Union 6 (6 innings)
Circleville 11, Waverly 1
New Lexington 10, Miami Trace 3
Washington CH 7, McClain 5
Hillsboro 2, Gallia Academy 1 (10 innings)
Sheridan 11, Marietta 1
Warren 3, Athens 2 (8 innings)

(Division 3)
Adena 12
, Northwest 2
Meigs 16, Alexander 1
Portsmouth West 7, Federal Hocking 3
Fairland 10, Chesapeake 0
Lynchburg Clay 6, River Valley 0
Piketon 12, North Adams 5
Westfall 10, Belpre 0
Rock Hill 7, South Point 4
Crooksville 3, Ironton 2
Wellston 7, Coal Grove 0

TRACK & FIELD DISTRICTS
(Division 3 at Nelsonville/Day 1)

With 4 events scored, Huntington Boys leads PV & SE by 4 points and Adena Girls lead Waterford by 8 points.

SATURDAY, MAY 14th
BASEBALL SECTIONAL
PLAY-IN
(Division 2)
Vinton County 3, Logan Elm 2

BASEBALL SECTIONAL SEMIS
(Division 4)
Paint Valley 6, Eastern Pike 0
Waterford 10, Western 0
Trimble 14, Miller 2 (5 innings)
Peebles 10, Green 0 (5 innings)
Portsmouth Clay 9, South Gallia 4
Portsmouth Notre Dame 10, New Boston 0 (5 innings)
Eastern Meigs 20, Sciotoville 0 (5 innings)

THURSDAY, MAY 12th
SOFTBALL SECTIONAL FINALS
(Division 1)
Lancaster 21
, Big Walnut 0 (5 innings)
Dublin Coffman 3, Logan 0
Teays Valley 19, Westland 0

(Division 2)
Gallia Academy 8
, Unioto 5
Sheridan 2, Logan Elm 1 (10 innings)
Circleville 9, Vinton County 7 (9 innings)

(Division 3)
Adena 12, Coal Grove 2
Wheelersburg 23, Federal Hocking 0 (5 innings)
Westfall 7, Valley 0
Zane Trace 9, Southeastern 7
Northwest 11, Rock Hill 1 (6 innings)
Ironton 10, New Lexington 0 (5 innings)
Portsmouth West 5, Oak Hill 0
Nelsonville-York 3, Eastern Meigs 2
Leesburg Fairfield 10, Eastern Brown 0
Wellston 15, Alexander 0
Crooksville 2, Fairland 0
Portsmouth 19, South Point 0 (5 innings)
Amanda Clearcreek 28, Worthington Christian 0 (5 innings)
Fredericktown 12, Liberty Union 5

WEDNESDAY, MAY 11th
SOFTBALL SECTIONAL
FINALS
(Division 2)
Athens 8, Hillsboro 5
Bloom Carroll 12, Marion Franklin 0

(Division 4)
Manchester 12, Paint Valley 1
Belpre 3, Eastern Pike 2
Symmes Valley 5, Whiteoak 1
Portsmouth Notre Dame 14, Trimble 0
Peebles 10, Miller 4
Portsmouth Clay 15, Green 0 *Lutz no-hitter*
Waterford 4, Southern 3
South Webster 10, South Gallia 0
Lancaster Christian 15, Wellington 0 
Berne Union 12, Madison Christian 0
Northmor 16, Lancaster Fisher Catholic 1

TUESDAY, MAY 10th
SOFTBALL
SECTIONALS
(Division 1)
Teays Valley 17, Walnut Ridge 0
Logan 8, Hilliard Davidson 4

(Division 2)
Unioto 8, Chillicothe 5 *Morgan Daniels (U) inside-park grand slam*
Vinton County 2, Waverly 1
Sheridan 8, Meigs 2
Gallia Academy 6, Warren 3

(Division 3)
Coal Grove 8, Huntington 4
Federal Hocking 12, Piketon 3
New Lexington 11, North Adams 0
Oak Hill 11, West Union 1
Eastern Brown 13, Lynchburg Clay 3
Alexander 6, Chesapeake 5
South Point 17, Minford 2

MONDAY, MAY 9th
SOFTBALL
SECTIONALS
(Division 2)
Chillicothe 9, McClain 3
Meigs 13, Miami Trace 0
Waverly 8, Marietta 2
Circleville 3, River Valley 1
Logan Elm 11, Fairfield Union 4
Athens 7, Washington CH 1

(Division 4)
Green 9, Western 1
Eastern Pike 14, Sciotoville 4
Trimble 17, New Boston 5

REGULAR SEASON SOFTBALL
Unioto 12, Huntington 1 *Unioto undisputed SVC Champ*
Westfall 7, Adena 6

REGULAR SEASON BASEBALL
Unioto 11, Huntington 1 *Unioto SVC co-champ*
Zane Trace 8, Piketon 1 *ZT SVC co-champ*

Leave a Reply

Your email address will not be published.